Svētdiena, 2019. gada 17. februāris 08:00
Vārda dienas: Donats, Konstance
Informācijas apkopojums par nodokļu izmaiņām 2018. gadā saimnieciskās darbības veicējiem un pašnodarbinātajiem
Informācijas apkopojums par nodokļu izmaiņām 2018. gadā saimnieciskās darbības veicējiem un pašnodarbinātajiem
Mainās iedzīvotāju ienākuma nodoklis
Ir ieviesta progresīvā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme. Tas nozīmē, ka gada ienākumiem līdz 20 004 eiro tiks piemērota 20% iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme līdzšinējo 23% vietā. Ienākumu daļai no 20 004 eiro līdz 55 000 eiro tiks piemērota 23% likme. Savukārt, tai ienākumu daļai, kas pārsniegs 55 000 eiro tiks piemērota 31,4% likme, no kuriem 24,09% maksās darba devējs un 11% – darba ņēmējs.
Palielinās minimālā mēneša darba alga
Minimālā mēneša darba alga tiek paaugstināta no pašreizējiem 380 eiro uz 430 eiro.
Diferencēts neapliekamais minimums
Vienlaicīgi ar minimālā atalgojuma paaugstināšanu būtiski tiks celts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais diferencētais minimums. Tas būs līdz 200 eiro. Algām līdz 440 eiro (pirms nodokļu nomaksas) neapliekamo minimumu katru gadu piemēros pilnā apmērā. Ienākumiem no 440 eiro līdz 1000 eiro mēnesī neapliekamais minimums atbilstoši formulai pakāpeniski samazināsies un pie ienākumiem virs 1 000 eiro mēnesī tas netiks piemērots vispār.
Lauksaimniekiem neapliekamais ienākums saglabājas 3000 eiro.
Paaugstināts nodokļa atvieglojums par apgādājamo
Atvieglojums par apgādībā esošu personu paaugstinās no 175 eiro uz 200 eiro mēnesī. Turklāt no 1. jūlija iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem papildus jau esošajiem nodokļu atvieglojumiem būs iespēja saņemt atvieglojumus arī par nestrādājošu laulāto, kura apgādībā ir viens vai vairāki bērni atkarībā no tā, kāds ir bērna vecums, un vai tas turpina izglītības iegūšanu. Piemēram, no 1. jūlija būs iespēja saņemt nodokļa atvieglojumu par nestrādājošu laulāto, ja tā apgādībā ir bērns līdz trīs gadiem.
Paaugstināts neapliekamais minimums pensionāriem
Neapliekamais minimums pensionāriem tiek paaugstināts no pašreizējiem 235 eiro mēnesī līdz 250 eiro mēnesī.
Izmaiņas attaisnotajos izdevumos
Arī turpmāk visiem iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, būs iespēja atgūt daļu no samaksātā nodokļa par izglītību, ārstniecību, iemaksām pensiju fondos un citiem attaisnotajiem izdevumiem. 2018. gadā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2017., 2016. vai 2015. gadu, joprojām būs spēkā pašreizējie nosacījumi.
2019. gadā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju un čekus par 2018. gada attaisnotajiem izdevumiem par ārstniecības un izglītības pakalpojumiem, ziedojumiem un ziedojumiem politiskajām partijām, persona varēs saņemt atpakaļ samaksāto nodokli par to attaisnoto izdevumu summu, kas nepārsniedz 50% no viņa gada apliekamajiem ienākumiem, bet ne vairāk kā 600 eiro par sevi un katru ģimenes locekli. Piemēram, ja 2018. gadā darba ņēmēja ienākumi gadā ir 8000 eiro, un attaisnotie izdevumi par medicīnas pakalpojumiem par sevi ir 700 eiro, tad uz attaisnotajiem izdevumiem par 2018. gadu attiecina 600 eiro, bet atlikušie 100 eiro pārceļas uz nākamo gadu.
Savukārt iemaksas privātajos pensiju fondos un apdrošināšanas prēmiju maksājumus varēs iekļaut attaisnotajos izdevumos tik lielā apmērā, lai tie kopā nepārsniedz 10% no nodokļa maksātāja ar nodokli apliekamā ienākuma, bet ne vairāk kā 4000 eiro gadā. Attiecībā uz dzīvības apdrošināšanas līgumiem (ar līdzekļu uzkrāšanu) tiks mainīti arī piemērošanas nosacījumi, pagarinot to periodu uz 10 gadiem un nodrošinot apdrošināšanas prēmiju maksājumu regularitāti, vienlaikus nosakot pārejas noteikumus uz jau noslēgtajiem dzīvības apdrošināšanas līgumiem. Piemēram, ja 2018. gadā darba ņēmēja ienākumi ir 8000 eiro gadā, un iemaksas privātajos pensiju fondos un apdrošināšanas prēmiju maksājumi ir veikti 2000 eiro apmērā, tad uz attaisnotajiem izdevumiem var attiecināt 800 eiro, tas ir summu, kas nepārsniedz 10% no gada ienākumiem.
Izdevumu noteikšana saimnieciskās darbības veicējiem
Tiks ierobežoti izdevumi – tie nedrīkstēs pārsniegt 80% no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem. Tas nozīmē, ka izdevumos varēs iekļaut izdevumus vien līdz 80% no taksācijas gada ieņēmumu summas. Tātad no atlikušajiem 20% būs jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Izņēmums ir jauniem uzņēmumiem pirmie divi gadi un visiem – tajā gadā, kad izbeidz saimniecisko darbību, tajos izdevumus joprojām varēs iekļaut pilnā apmērā.
Taču ir vairāki izdevumu veidi, kurus izdevumos joprojām varēs iekļaut pilnā apmērā: darba algas un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, nekustamā īpašuma nodokli, pamatlīdzekļu nolietojumu, kā arī kompensācijas īrniekiem par dzīvojamo telpu atbrīvošanu un īres līguma laušanu sakarā ar dzīvojamās telpas kapitālremontu vai telpu pārbūvi saimnieciskās darbības veikšanai.
Vēl svarīgi – radušos saimnieciskās darbības zaudējumus ir tiesības segt no nākamo trīs gadu saimnieciskās darbības ieņēmumiem, bet iekļaujoties izdevumu 80% ierobežojumā.
Pamatlīdzekļu uzskaite
Ir palielināta pamatlīdzekļu vērtība, no kuras jāaprēķina pamatlīdzekļa nolietojumu – līdzšinējo 427 eiro vietā no 2018. gada pamatlīdzekļa nolietojumu būs jāaprēķina pamatlīdzeklim, kura iegādes vērtība ir lielāka par 1000 eiro.
Būs jānodala pamatlīdzekļi, kas iegādāti līdz 2017. gada 31. decembrim (“vecie”) un pēc tam (“jaunie”), jo tiem atšķirsies uzskaite. “Vecajiem” varēs izvēlēties vienu no divām metodēm – turpināt kā līdz šim ar dubulto nolietojuma likmi vai bez dubultās. Tas nozīmē, ka to saimnieciskās darbības pamatlīdzekļu, kas ir pirkti līdz 2018. gadam, nolietojumu aprēķinā un uzskaitē faktiski nekas nemainās. Ir pozitīva maza nianse – līdz šim atsevišķiem pamatlīdzekļiem piemēroja summas mazinošu koeficientu, bet turpmāk ir ļauts to nepiemērot. Cilvēks var izvēlēties – vai turpmāk šo koeficientu rēķināt vai nerēķināt. Bet jāņem vērā, ka izvēlēto metodi šādu pamatlīdzekļu norakstīšanai turpmāk mainīt vairs nevarēs.
Savukārt “jaunajiem”, kas pirkti pēc 2018. gada 1. janvāra, varēs izvēlēties vienu no divām metodēm – lineāro metodi, kad pamatlīdzekļus noraksta pa 5–10 gadiem, vai degresīvo metodi, kad pamatlīdzekļiem tiek noteikts taksācijas perioda nolietojums procentos. Izvēlēto metodi nevarēs mainīt nākamos desmit gadus. Sīkāk par to lasiet likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.5 pantā un tā Pārejas noteikumu 128. punktā.
Aug valsts obligātās sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas
Tās jāveic tāpat, kā līdz šim (vienreiz par ceturksni), par to mēnesi, kurā ienākumi jeb peļņa (no ieņēmumiem atņemot izdevumus) no saimnieciskās darbības sasniegs 430 eiro ( 2017.gadā bija 380 eiro), iemaksu likme būs 32.15% (apmēram 138,25 eiro). Pensionāriem iemaksu likme būšot mazliet zemāka– 30.34%. Lai gan presē parādās informācija, ka pensionāriem VSAOI nebūs jāmaksā, semināros VID skaidro, ka jāmaksā visiem.
Jaunums – papildus vēl 5% iemaksas pensiju apdrošināšanai
Īpaša kārtība ir paredzēta sociālo iemaksu veikšanai pensiju apdrošināšanai 5% apmērā no saimnieciskās ražošanas ienākuma. Lauksaimniekiem būs jāaprēķina un jāveic sociālās iemaksas 5% apmērā pensiju apdrošināšanai tikai vienu reizi par 2018. gadu līdz nākamā gada 15. aprīlim, ņemot vērā visa 2018.gada ienākumus jeb peļņu (ieņēmumi–izdevumi), kas saistīti ar lauksaimniecisko ražošanu.
Piemērs lauksaimniekiem:
Pārējiem saimnieciskās darbības veicējiem, pašnodarbinātajiem, turpmāk iemaksu summa pensiju apdrošināšanai 5% apmērā būs jārēķina par katru mēnesi. Maksājums jāveic par visu ceturksni (saskaitot visus 3 mēnešus) – līdz nākošā mēneša 15. datumam (pirmo reizi šogad – līdz 15. aprīlim).
1) Iemaksas pensiju apdrošināšanai var neveikt, ja ienākumi (peļņa), rēķinot no gada sākuma, ir mazāki par 50 eiro
2) Gadījumā, ja ienākumi mēnesī ir mazāki par 430 eiro, tad sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai 5% apmērā veic tikai no faktiskajiem ienākumiem. Piemēram, ja saimnieciskās darbības veicēja ienākumi mēnesī ir 70 eiro, tad obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai būs 5% no 70 jeb 3.50 eiro .
3) Ja ienākumi mēnesī ir lielāki par 430 eiro, iemaksa jāveic no ienākumu starpības starp mēneša ienākumu un to ienākumu, par kuru sociālās iemaksas veiktas līdzšinējā kārtībā. Piemēram, ienākumi (peļņa) mēnesī ir 500 eiro. Par 430 eiro jau pašnodarbinātais veiks pierastās obligātās sociālās iemaksas 32,15% no 430 jeb aptuveni 138,25 eiro un no starpības 70 eiro (500–430=70 eiro) veiks jaunā 5% nodokļa samaksu: 5% no 70 eiro (3,50 eiro).
Tāpat īpaša kārtība ir paredzēta sociālo iemaksu veikšanai pensiju apdrošināšanai 5% apmērā ienākumam no autoratlīdzības, jo šo maksājumu ir pienākums veikt autoratlīdzības izmaksātājam no saviem līdzekļiem.
Piemērs nelauksaimniekiem:
Avansa maksājumi
Pēc tam, kad saimnieciskās darbības veicējs būs iesniedzis VID gada ienākumu deklarāciju, avansa aprēķins Elektroniskās deklarēšanas sistēmā tiks izveidots automātiski. Saimnieciskās darbības veicējam tikai jāpārliecinās par tajā norādītās informācijas patiesumu un gadījumos, ja ienākumu apmērs mainīsies, saimnieciskās darbības veicējs varēs iesniegt avansa maksājuma precizējumu.
Lauksaimniekiem
Vēl joprojām ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliks saņemtās summas, kas lauksaimniekiem izmaksātas kā valsts vai Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai. Līdz šim tās ar nodokli bija lemts neaplikt līdz 2017. gadam. Patlaban šis termiņš ir pagarināts līdz 2023. gadam.
Vēl viena pozitīva izmaiņa – lauksaimniecības zemes pārdevējs patlaban var savu zemi pārdot lauksaimniekam un neievērot papildu kritērijus zemes pārdevējam Patlaban šis termiņš ir pārcelts līdz 2023. gadam.
Paliek spēkā arī samazinātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme:
– 10% ienākumam no fiziskās personas īpašumā esoša augoša meža pārdošanas izciršanai un tajā iegūto kokmateriālu pārdošanas,
– 10% ienākumam no metāllūžņu pārdošanas,
– 10% ienākumam no zemes nomas, ja līgums reģistrēts VID.
Taču, nekustamā īpašuma pārdošanai, kas ir kapitāla pieaugums, IIN likme palielinās no 15 līdz 20%. Šīs izmaiņas skars ikvienu cilvēku, kurš pārdos savu nekustamo īpašumu.
Lauku bloku precizējumi
No šī gada 5. februāra lauksaimnieki var veikt lauku bloku / ainavu elementu precizēšanu 2018. gadam. Precizēšanas pieprasījumus varēs iesniegt līdz šī gada 3.aprīlim. Precizēšanas pieprasījumi jāiesniedz tikai tad, ja klients vēlas iekļaut lauku blokā jau sakoptu platību, pievienot jaunus ainavas elementus vai no lauku bloka izņemt neapsaimniekotu platību.
Apmācības augu aizsardzības līdzekļu lietotāja apliecības pagarināšanai
LLKC Jēkabpils konsultāciju birojs 7.martā plkst.10.00 Biržu Tautas namā rīko maksas apmācības 2. klases augu aizsardzības līdzekļu lietotājiem apliecības pagarināšanai.
Līdz 2. martam Jēkabpils Lauku konsultāciju birojā Jēkabpilī Bebru ielā 108 jāiesniedz iesniegums, fotogrāfija (izmērs 3x4 cm) un vecā augu aizsardzības līdzekļu lietotāja apliecība. Maksa 30 eiro+ PVN. Plašāka informācija: Anita Putka, tel. 26511269.
Mežu saimnieki varēs pieteikties atbalsta saņemšanai mežu kopšanai
No 1. marta līdz 5. aprīlim varēs pieteikties atbalsta saņemšanai mežu kopšanai apakšpasākumā “Ieguldījumi meža ekosistēmu noturības un ekoloģiskās vērtības uzlabošanai”.
Atbalsta pretendenti var būt fiziskas personas – zemes īpašnieki, juridiskas personas, pašvaldības – meža zemes īpašnieki, pašvaldību kapitālsabiedrības, kas apsaimnieko pašvaldības īpašumā esošu meža zemi.
Pasākuma var veikt vairākas aktivitātes:
• jaunaudžu retināšanu un jaunaudžu retināšanu ar atzarošanu;
• neproduktīvu mežaudžu nomaiņu saskaņā ar normatīvajiem aktiem par koku ciršanu mežā;
• valdošās koku sugas nomaiņu baltalkšņa sugu mežaudzēs no 30 gadu vecuma vai blīgznas sugu mežaudzēs.
Plašāku informācija par prasībām atbalsta pretendentiem, nosacījumiem atbalsta saņemšanai un citiem jautājumiem var lasīt LAD mājaslapā sadaļā “Atbalsta pasākumi”. Dienests aicina visus mežsaimniekus, kuri nesaņēma finansējumu iepriekšējā minētā pasākuma kārtā, pieteikties atbalsta saņemšanai šajā kārtā.
Projektu iesniegumi jāiesniedz elektroniski vai personīgi LAD. Iesniegumi, kas tiks saņemti pasta sūtījuma veidā, netiks pieņemti un reģistrēti.
Atbalsta apmērs
Atbalstāmā aktivitāte Attiecināmo izmaksu summa EUR/ha Atbalsta intensitāte %
par mežaudzes ierīkošanu par retināšanu vai kopšanu
Jaunaudžu retināšana – 440 70 mistraudzēm1 un priedēm, 60 parējām
Jaunaudžu retināšana ar atzarošanu – 611 70 mistraudzēm1 un priedēm, 60 parējām
Neproduktīvas mežaudzes nomaiņa 993 204 70 mistraudzēm1
Valdošās koku sugas nomaiņa 3072
1Mistraudze ir mežaudze, kurā citu koku sugu piemistrojuma īpatsvars (koku skaits) mežaudzē ir vismaz 25 %.
2Ja retināšana nepieciešama blīva aizzēluma dēļ (saskaņā ar Meža apsaimniekošanas atbalsta pasākumu plāna III sadaļas “Plānotās darbības” 3.apakšpunktu.
Papildus nosacījumi:
1. jaunaudzes retina līdz 10 gadu vecās baltalkšņu vai līdz 20 gadu vecās pārējo koku sugu mežaudzēs, kā arī vecākās jaunaudzēs, ja koku augstums nepārsniedz 10 metrus
2. pretendents plānošanas periodā pameža pārveidošanai var pieteikt ne vairāk kā 15 hektāru lielu platību
3. retināšana šo noteikumu izpratnē ir savlaicīga un mērķtiecīga mežaudzes kopšana, samazinot valdošās sugas koku vai konkurējošo koku skaitu par vismaz 500 kokiem vienā hektārā vai atbrīvojot augšanas telpu no bieza vai vidēji bieza krūmu aizzēluma. Krūmu aizzēlums uzskatāms par biezu un vidēji biezu, ja koku un krūmu sugu vainagu projekcija aizņem vismaz 40 procentu no platības.
****
Mēnesis Ienākumi mēnesī (EUR) pēc saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāla datiem Saimnieciskās darbības ienākumi (EUR), skaitot no gada sākuma Obligāto iemaksu objekts, no kura veic iemaksas līdzšinējā kārtībā
I 0 0 0
II 0 0 0
III 0 0 0
IV 0 0 0
V –1000 –1000 0
VI 0 –1000 0
VII 1000 0 430
VIII 1000 1000 430
IX –4000 –3000 0
X 10000 7000 430
XI 0 7000 0
XII 0 7000 0
Kopā 7000 1290
Iemaksas pensiju apdrošināšanai:
5% x (7000 – 1290)=285,5 euro (veic līdz nākamā gada 15. aprīlim)
***
Mēnesis Ienākumi mēnesī (EUR) pēc saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālu datiem Saimnieciskas darbības ienākumi (EUR), skaitot no gada sākuma Obligāto iemaksu objekts, no kura veic iemaksas līdzšinējā kārtībā Obligāto iemaksu objekts pensiju apdrošināšanai Obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai 5%
I 10 10 0 – –
II 10 20 0 – –
III 20 40 0 – –
IV 20 60 0 60 3
V 100 160 0 100 5
VI 200 360 0 200 10
VII 430 790 430 0 0
VIII 1000 1790 430 570 28,50
IX 2000 3790 430 1570 78,50
X –100 3690 0 0 0
XI 0 3690 0 0 0
XII 1000 4690 430 570 28,50
.
Laikraksta redakcija atrodas Rīgas iela 150a, Jēkabpils, LV-5202
Redakcijas e-pasta adrese: novads@jekabpilsnovads.lv
Lursoft laikrakstu bibliotēkā pieejami raksti no 21.06.2013