Piektdiena, 2019. gada 06. decembris 22:11
Vārda dienas: Niklāvs, Nikolajs, Niks
Parkā pie Teteles pamatskolas 8. maijā 5. un 7. klases skolēni atrada no ligzdas izmestu pūcēnu, kuru bija aplenkušas un knāba vārnas.
Parkā pie Teteles pamatskolas 8. maijā 5. un 7. klases skolēni atrada no ligzdas izmestu pūcēnu, kuru bija aplenkušas un knāba vārnas. Skolēni uzreiz pasauca sporta skolotāju Rimantu Štopi, kurš aptuveni mēnesi veco pūču mazulīti ietina sporta jakā un atnesa uz skolu.
Skolēni bija uztraukušies un jautāja pedagogiem, ko ar pūcēnu tālāk darīsim. Skolas vadība zvanīja Jelgavas VET klīnikai, Rīgas ZOO dārzam un putnu patversmei, kur speciālisti ieteica mazo putnēnu ielikt atpakaļ koka dobumā, ligzdā. Uzreiz sākās ligzdas meklējumi skolas parkā, un 5 minūšu laikā skolēni pūcēna ligzdu atrada veca koka dobumā. Nākamajā dienā pūcēns atkal bija izmests no ligzdas, kur bija arī vēl citi pūcēni.
Tad rūpes par mazo, pūkaino ciemiņu uzņēmās skolas remontstrādnieks Leonīds Graudumnieks ar dzīvesbiedri Ingunu, kuriem pašu bērnībā bija pieredze putnēnu glābšanā un barošanā. Pedagogi atzinīgi novērtēja, ka bērni ir iejūtīgi un vēlas rūpēties par nelaimē nonākušo dzīvu radību.
Pūcēns ir plēsējs - ēd malto un svaigu gaļu, vistu aknas. Ielikām putnu kastē, kur viņš pa dienu guļ, bet naktīs ir nomodā. Vakarā pūcēnu iznesam laukā un uzliekam koka zarā, vai uz pleca. Prom viņš nelido. Sēž, vēro un uzmana savu saimnieci Ingunu.
Viņa smejas: ”Bērni izauguši, mazbērnu vēl nav. Tā nu mēs ar vīru tagad auklējamies ar pūcēnu. Viņam patīk sēdēt puķēs un vērot, kas notiek visapkārt. Esam ievērojuši, ka strazdiem un vārnām viņš nepatīk. Pucēns pīkst un mācās lidot, bet uz kaimiņu kaķi nereaģē.”
Arī mūsu sarunā pūcēns piedalās – gudri skatās, visu vēro, galva grozās uz visām pusēm, kāri ņem un norij gaļas gabaliņus, bet pēc tam saldi iemieg.
Šis nav pirmais skolēnu piedzīvojums ar dzīvnieku mazuļiem, Pirms 2 gadiem skolēni auklēja arī 6 mazus ezīšus, kuriem bija gājusi bojā mamma. Pie skolas saimniekiem kādu laiku audzis arī vāverēns.
Teteles pamatskolas lielā saime saprot, ka atrastais pūcēns būs jānodod dzīvei piemērotā vidē un vēlas putnēnu nogādāt ZOO dārzā vai dabas parkā.
Skolēni saprot: ”Pūcēns šajā brīdī vēl nevar izdzīvot dabā. Viņa nespēj vēl ķert peles un sevi apgādāt. Dabā mamma piebaro šos pūču bērnus vēl mēnešus divus, varbūt pat trīs, un tad tās kļūst par labiem lidotājiem un peļu ķērājiem.”
Solvita Cukere
*
Latvijas Ornitoloģijas biedrība komentē radušos situāciju:
Pūču un citu putnu mazuļu nešana mājās nav atbalstāma. Pūču mazuļi nereti atstāj ligzdu, vēl nemācēdami lidot, taču, tiem ir spēcīgas kājas un knābis, tāpēc tie var paši saviem spēkiem uzrāpties atpakaļ kokā. Arī pieaugušie putni uzturas tuvumā un mazuļus pieskata. Tādēļ šādās situācijās, kad sastapts pūču mazulis, vislabāk doties prom no konkrētās vietas, ļaujot pūcēm pašām tikt galā. Ja šķiet, ka mazulim draud briesmas (tas atrodas uz ceļa, tam uzbrūk vārnas utt.), to var pārvietot nelielā attālumā, piemēram, iesēdinot kādā kokā vai krūmā, kur tas ir paslēpts. Vecāki ar to sasauksies un atradīs.
Latvijā ar likumu aizliegts mājās turēt savvaļas dzīvniekus un arī Zoodārzs nevar pieņemt visus putnu mazuļus, ko cilvēki paņēmuši no dabas. Mēs aicinām iepazīties ar informāciju, ko darīt un ko nedarīt putnu labā: https://ej.uz/putnumazuli.
Agnis Bušs, Latvijas Ornitoloģijas biedrība
Laikraksta redakcija atrodas Stadiona iela 10, Ozolnieki, Ozolnieku novads LV-3018
Redakcijas e-pasta adrese: avize@ozolnieki.lv
Lursoft laikrakstu bibliotēkā pieejami raksti no 02.04.2013