Pirmdiena, 2021. gada 25. janvāris 19:31
Vārda dienas: Sigurds, Zigurds
Amatas pamatskola Ekoskolu programmā piedalās no 2002. gada jūnija, kad Latvija pievienojās starptautiskajai Ekoskolu programmai.
Amatas pamatskola Ekoskolu programmā piedalās no 2002. gada jūnija, kad Latvija pievienojās starptautiskajai Ekoskolu programmai. Toreiz mēs bijām otrā skola Latvijā, kura piedalījās šajā programmā. Šobrīd no pirmā gada esam palikuši tikai mēs. Jau 17 reizes esam saņēmuši Zaļo karogu – Ekoskolu simbolu, vides izglītības kvalitātes zīmi par sniegumu programmas realizācijā.
Atskatoties uz paveikto, jāteic, ka skolas ilgtspējīgās darbības atslēdziņa ir skolotāji, skolēni, vecāki un pašvaldība. Tas ir kopdarbs, kurā mācāmies un augam mēs visi.
Tik ilgi šajā programmā esam piedalījušies un piedalāmies, jo vienmēr ir kāda jauna tēma, kuru pētīt, izzināt un apgūt padziļināti. 18 gadu laikā vairākkārt strādājām pie tēmām: Mežs, Skolas vide un apkārtne, Klimata pārmaiņas, Enerģija, Transports, Ūdens, Bioloģiskā daudzveidība, Pārtika, Atkritumi. Šodien pasaulē ir mainījusies izpratne par ekoloģiju un skatījums uz to, tāpēc vienmēr ir ko mācīties, vienmēr var vairāk un labāk.
Programmā veiktie darbi veicina izpratni par vidi, tas ir neatņemams mācību procesa elements. Tā ir intereses radīšana, attieksmes veidošana, vērtību un paradumu audzināšana: veidojam vai mainām paradumus, mācāmies, izzinām un izprotam, kā mūsu rīcība ietekmē ne tikai mūs pašus, bet arī pasauli. Lai kaut ko iemīlētu, tas jāiepazīst! Tā ir arī ar Ekoskolu programmu. Šajā mācību procesā skolēni ne tikai darbojas skolotāju vadībā, bet arī paši nāk ar idejām, redzējumu, ieteikumiem konkrētu problēmu risinājumam. Kopā ar skolēniem darbojas un iesaistās vecāki un vietējā kopiena.
Ekoskolu programmas realizācija balstīta 7 soļu principā – tēmās, kurās katru gadu, kad piesakāmies darbībai programmā, izvēlamies realizējamo tēmu, veidojam jaunu ekopadomi, veicam vides novērtējumu, izstrādājam rīcības plānu, nodrošinām pārraudzību un izvērtēšanu, darbības metodoloģijā atrodam saikni ar mācību saturu, domājam par visas skolas un sabiedrības iesaisti, darbību sinhronizējam ilustratīvā vides kodeksā.
Pētot bioloģisko daudzveidību, bijām iesaistījušies 2 starptautiskajos projektos: “Lielās augu medības”, Erasmus + “HOBs adventure”, kurā sadarbībā ar Slovēnijas, Igaunijas, Islandes un 10 Latvijas skolām sagatavojām vides nodarbību plānus – aprakstus pirmsskolām un sākumskolai. Šobrīd darbojamies LUCART projektā “Aprites ekonomika”.
Mums visiem kopā ir svarīgi izprast, kā cienīt vietu, kurā esam. Sekojot līdzi tam, lai skolā radītu mazāk atkritumu, skolas un klašu pasākumos neizmantojam vienreiz lietojamos traukus, katram skolēnam un darbiniekam ir sava vairākkārt lietojama krūze vai ūdens pudele, ko var atkārtoti uzpildīt.
Rīkojot vākšanas akcijas, mūs atbalsta skolēnu vecāki, ciemata kopiena, bibliotēka, veikals. Ģimeņu pēcpusdienās skolas teritorijā esam iestādījuši sniegpulkstenītes, krokusus un citas pavasara puķes. Pavasarī skolēni ir aktīvi tēju vācēji. Savāktais materiāls pārtop videi draudzīgos skolas suvenīros, kurus dāvinām skolas ciemiņiem.
Skolēni ir izstrādājuši vairākus ideju projektiņus skolas vides labiekārtošanai. Šādu ideju realizēšanā pašvaldība ir atsaucīga: šogad izveidots gājēju celiņš un tiltiņš, lai nokļūtu no skolas uz sporta laukumu.
Skolas ekopadomes priekšsēdētāja Diāna Mizga veiksmīgi uzsākusi darbu ar jauno ekopadomi. Aktīvi un atbildīgi mācīšanās ekoskolā veicina vidi saudzējošus paradumus, kas skolēniem kļuvusi pašsaprotami: gan taupīgi tērēt ūdeni, papīru, gan izslēgt apgaismojumu, elektroiekārtas. Skolēni paši rūpējas par skolas teritoriju, tās apzaļumošanu. Mums nav sētnieka un dārznieka, paši mācāmies ieraudzīt problēmas un rast iespējamos risinājumus. Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un populārākajiem vides izglītības modeļiem. Modelis, kurš balstīts kompetencēs, caurvijās, tikumos un vērtībās.
Katrs jauns gads programmā ir izaicinājums, uzdrīkstēšanās un iespējas zināt, saprast, prast un darīt!
Laikraksta redakcija atrodas: Amatas novads, Drabešu pagasts, "Ausmas" LV–4101
Redakcijas e-pasta adrese: amatasavize@amatasnovads.lv
Lursoft laikrakstu bibliotēkā pieejami raksti no 21.08.2013