Trešdiena, 2021. gada 27. janvāris 09:24
Vārda dienas: Ildze, Ilze, Izolde
Februārī Domes sēdē tika nolemts dibināt jaunu pašvaldības nevalstisko organizāciju “Cēsu Digitālais centrs”, kura uzdevums būtu veicināt sabiedrības digitālo prasmju attīstību.
Februārī Domes sēdē tika nolemts dibināt jaunu pašvaldības nevalstisko organizāciju “Cēsu Digitālais centrs”, kura uzdevums būtu veicināt sabiedrības digitālo prasmju attīstību. Līdzīga prakse pašvaldībai dibināt nevalstisko organizāciju, lai īstenotu kādus pašvaldības attīstībai svarīgus mērķus, ir bijusi iepriekš. Koprades māja “Skolas6” ir tāds piemērs, kas pieteica ambīcijas radošo industriju jomā.
Februārī arī izskatījām jautājumu par uzdevumu uzticēšanu biedrībai “Cēsu Mantojums”, kas ir nevis pašvaldības dibināta organizācija, bet cēsnieku iniciatīva. “Cēsu Mantojums” palīdz kultūrvēsturiskā mantojuma īpašniekiem un iedzīvotājiem saprast, ko un kā pareizi saglabāt un kā attīstīt vēsturisko īpašumu. Šādu līdzīgu piemēru, kur pašvaldība uztic dažādus uzdevumus citām organizācijām, ir vairāki.
Tendence, kad institūcijas iesaista dažādas sabiedrības grupas un organizācijas kāda jautājuma risināšanā, jo tas ir ātrāk un efektīvāk, kļūst par ierastu praksi. Tas ir gana sarežģīti, jo nereti cilvēkiem šķiet, ka esam tikai labuma meklētāji vai tautā sauktie “uzmetēji”. Bieži a priori pieņemam, ka no mums ir jāuzmanās, nevis jāuzticas. Un šis ir aspekts, no kura mums kā tautai ir jāizaug.
Otrs aspekts, ko uzsvēru Cēsīs notikušajā sociālajai uzņēmējdarbībai veltītā pasākumā – ir jāspēj sadarboties, klausīties un sarunāties. Arī te mums garš ceļš priekšā. Teju ik nedēļu nākas uzklausīt divu kaimiņu nebūšanas. Tās ir vismulsinošākās sanāksmes, jo cilvēkiem starp sētām, izrādās, uzcelts ne tikai fiziskais žogs, bet arī mentālais žogs ir vareni stiprs. Un vislaimīgākās situācijas ir tad, kad divi kaimiņi pamet manu kabinetu ar secinājumu, ka sen viņiem vajadzēja vienkārši aprunāties!
Bet ir vēl kāds aspekts, kas jāņem vērā – publiskās institūcijas, kādas pazīstam šodien, ir veidotas aptuveni pirms divsimt gadiem. Tad bija citi laiki un citi uzdevumi. Taču šodien tādām organizācijām kā pašvaldība ir jāspēj atzīt, ka tur, ārā, kāds varbūt ir ātrāks, varbūt zinošāks un varbūt efektīvāks. Nonākt pie šādas atziņas nav viegli. Iedomājieties, ka mājās cepat rabarberu rausi un pēkšņi kāds svešinieks ierodas un paziņo: “Es varu labāk!” Un ne tikai paziņo, bet arī pārņem cepšanas vadību. Es šādā situācijā šim svešiniekam visticamāk mestu ar dakšu. Tādēļ publisko institūciju transformācija, pārmaiņas jāveic pakāpeniski, pirmajā vietā liekot sabiedrības intereses.
Straujiem soļiem Saeimā virzās reģionālā reforma. Man vaicā – kāda tad būs pārvaldības struktūra, kur un kā cilvēki sēdēs. Patlaban ne es, ne kāds cits precīzi nevar atbildēt. Lai kāda būtu šī struktūra, es ceru, ka tā būs atvērta, gatava jauniem eksperimentiem, ka tā saglabās un attīstīs aktīvu iedzīvotāju līdzdalību dažādos lēmumu pieņemšanas procesos. Un vēl es ceru, ka netiks pazaudēts prāts un sapratne, kā arī vienmēr pirmajā vietā paliks iedzīvotājs – galvenais pašvaldības klients.
Visbeidzot – iztēlojieties, ka uz sprinta līnijas ir nostādīti divi skrējēji. Vienam pie dibena ir piesiets krēsls, bet otram – nav! Kurš sasniegs labākus rezultātus un būs ātrākais skrējējs? Protams, ka tas, kuram pie dibena krēsla nebūs!
Lai mūsu uzceltās sētas un mūsu dārgie krēsli nav šķēršļi ceļā uz personisko un profesionālo mērķu sasniegšanu!
Laikraksta redakcija atrodas Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV4101
Redakcijas e-pasta adrese: iac@dome.cesis.lv
Lursoft laikrakstu bibliotēkā pieejami raksti no 22.05.2013