Trešdiena, 2021. gada 27. janvāris 08:03
Vārda dienas: Ildze, Ilze, Izolde
Februārī Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijā skatīja potenciālā Cēsu novada veidošanas jautājumu.
Februārī Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijā skatīja potenciālā Cēsu novada veidošanas jautājumu. Reforma paredz, ka 2021. gadā vēsturiskā Cēsu rajona robežās tiek izveidots viens novads, vienīgi Raunas novadu paredzēts pievienot Smiltenei.
Bija plaša diskusija, argumenti par un pret šo piedāvājumu, bija arī demagoģija. Viena no iebildēm pret liela novada veidošanu – attālāko pagastu iedzīvotājiem pašvaldība kļūs grūtāk sasniedzama! Pagājušā gadsimta sākumā, kad vienīgais transporta līdzeklis laukos bija zirgs, pagastmājas attālumam līdz zemnieka sētai tiešām bija nozīme. Šodien, kad ir privātais un sabiedriskais transports, dažādi sakaru veidi un lielāko daļu pašvaldības pakalpojumu iedzīvotāji piesaka un saņem digitālajā vidē, tas vairs nav arguments.
Tas, ko iedzīvotāji sagaida no pašvaldības, ir sakārtota infrastruktūra, lai ātri un ērti var nokļūt darbā, skolā, iestādēs, kvalitatīva izglītība, pieejama pirmsskolas izglītība un sociālie pakalpojumi, sporta un kultūras iespējas. Viens no lielajiem Cēsu novada pašvaldības šī gada uzdevumiem ir izstrādāt maksimāli plašu digitālo risinājumu klāstu, lai visus pakalpojumus, sākot ar maksājumiem, bērna pieteikšanu bērnudārzā un beidzot ar būvprojekta saskaņošanu, iedzīvotāji jebkurā sev ērtā laikā un vietā varētu saņemt digitāli.
Viens no iebildumiem vai pārmetumiem cēsniekiem bija tas, ka mūsu novadam, salīdzinājumā ar apkārtējiem, ir lielas kredītu saistības. Jāuzsver, ka kredīti ir sabalansēti un finansiāli pamatoti un tādi ir visiem dinamiskiem attīstības centriem valstī. Svarīgi saprast, ka esam attīstījuši un nodrošinām iestāžu un centru darbību, kas kalpo ne vien Cēsu novada, bet arī vēsturiskā Cēsu rajona, Vidzemes un Latvijas iedzīvotājiem. Piemēram, izglītības iestādes, koncertzāle “Cēsis”, Cēsu klīnika, centrālā bibliotēka, stadions, sporta komplekss utt.
Nenoliedzami, jaunā novada veidošana nebūs viegls uzdevums, taču esmu pārliecināts, darot to bez populisma, saprātīgi un saimnieciski, ieguvēji būs gan pilsētas, gan lauku iedzīvotāji.
Februāra domes sēdē pieņemts, teikšu, vēsturisks lēmums, izveidots pašvaldības nodibinājums “Cēsu digitālais centrs”. Tas pārzinās dažādu IT jomas inovāciju un projektu īstenošanu, mūžizglītību, pašvaldības un tās iestāžu IT struktūras sakārtošanu un attīstību. Pirmais solis, datu analītikas kursi, ko organizējam kopā ar uzņēmumu “Squalio” un Rīgas Tehnisko universitāti, raisīja lielu interesi, tā kā sākums ir ļoti labs.
Februārī bija svarīga tikšanās Veselības ministrijā. Ministri, kā arī Veselības inspekcijas un Nacionālā veselības dienesta vadību iepazīstinājām ar Cēsu klīnikā paveikto un attīstības plāniem. Saņēmām atzinīgu vērtējumu, un jau šogad ir paaugstināts finansējums valsts apmaksāto pakalpojumu sniegšanai Cēsu klīnikā. Savukārt gada otrajā pusē slimnīcā sāksim īstenot vēl divus apjomīgus būvniecības projektus – iekštelpu rekonstrukciju un energoefektivitātes uzlabošanu ēku centrālajam korpusam.
Martā sāksim gatavot pieteikumu Eiropas kultūras galvaspilsētas konkursam. Tas būs svarīgs un daudzpusīgs uzdevums, kur būs jāiesaistās dažādu jomu pārstāvjiem. Esam vienojušies, ka pieteikumu šim prestižajam konkursam neveidosim, akcentējot vienīgi kultūras norises. Šim notikumam jākļūst par būtisku stimulu pilsētas kopējai attīstībai. Tāpēc pieteikumā būs integrētas tādas Cēsu un arī Eiropas aktualitātes, kā mobilitāte, digitālā industrija, vide, klimata pārmaiņas.
Laikraksta redakcija atrodas Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV4101
Redakcijas e-pasta adrese: iac@dome.cesis.lv
Lursoft laikrakstu bibliotēkā pieejami raksti no 22.05.2013