Pirmdiena, 2021. gada 19. aprīlis 23:54
Vārda dienas: Fanija, Vēsma
JANVĀRIS. – Apstiprināts novada pašvaldības budžets 2020. gadam.
JANVĀRIS
– Apstiprināts novada pašvaldības budžets 2020. gadam. Blakus tradicionālajām prioritātēm – izglītībai un attīstības projektu līdzfinansējumam – ievērojami līdzekļi paredzēti ielu, ietvju un ceļu atjaunošanai.
– Ieguldījumi infrastruktūrā paredz arī apgaismojuma trašu būvi un dažādus satiksmes mierināšanas risinājumus, lai pārvietošanās pilsētā gan gājējiem, gan braucējiem kļūtu ērtāka un drošāka.
– Kustības “Valsts#196” organizētajām mācībām, kurās pretendentiem bez iepriekšējām zināšanām piedāvāta iespēja iegūt datu analītiķa diplomu, ļoti liela piekrišana. Uz 14 vietām pieteicās 135 pretendenti, tāpēc organizatori izveidoja divas mācību grupas. Cēsu novada iedzīvotājiem apmācības apmaksā pašvaldība.
FEBRUĀRIS
– Februārī izveidots pašvaldības nodibinājums “Cēsu digitālais centrs”. Tas pārzinās dažādu IT jomas inovāciju un projektu īstenošanu, mūžizglītības veicināšanu visiem iedzīvotājiem, pašvaldības un tās iestāžu IT struktūras sakārtošanu un attīstību.
– Cēsu Vēstures un Mākslas muzejs savu 95. gadu jubileju sagaida ar vērienīgu muzeja krājuma priekšmetu izstādi. Ekspozīcijas materiālu atlasē un papildināšanā aktīvi iesaistās cēsnieki, papildinot muzeja krājums ar vairākiem Latvijas mērogā unikāliem priekšmetiem.
– Februārī Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijā skata potenciālā Cēsu novada veidošanas jautājumu. Reforma paredz, ka 2021. gadā vēsturiskā Cēsu rajona robežās tiek izveidots viens novads, vienīgi Raunas novadu paredzēts pievienot Smiltene
MARTS
– Covid-19 infekcija sasniegusi Latviju. Valstī izsludināta ārkārtas situācija, lielākā daļa Cēsu novada pašvaldības iestāžu pārtrauc apmeklētāju pieņemšanu klātienē. Iestādes apkalpo klientus attālināti – elektroniski un telefoniski. Lai maksimāli mazinātu infekcijas izplatības iespējas novadā, slēgtas bibliotēkas, apmeklētājiem slēgts pansionāts, Cēsu Vēstures un Mākslas muzeja komplekss, Tūrisma informācijas centrs. Slēgtas arī sporta un trenažieru zāles, taču brīvdabas sporta bāzes – pilsētas stadioni, slēpošanas un biatlona centrs “Cēsis” – atvērtas individuālajiem sportot gribētājiem.
– Cēsu novada pašvaldība marta sākumā noslēdz līgumu ar pilnsabiedrību “RERE BMV” par Cēsu nākotnes tehnoloģiju zinātnes centra ēkas projektēšanu un celtniecību Cēsīs, Cīrulīšu ielā 63. Paredzēts, ka būvniecība varētu sākties 2021. gada pirmajā pusē, noslēdzoties 2022. gada nogalē. Ēkas celtniecību īstenos ar Latvijas valsts budžeta programmas Emisiju kvotu izsoles instrumenta finansējumu.
– Laikā kad liegta mākslas baudīšana izstāžu zālēs, brīvdabas lielformāta gleznu izstādē “Pārvēršanās” Sarkano klinšu dabas takā pie Rūcamavota apmeklētāju netrūkst.
– Meža dzīvnieku barotavas novērošanas kameras Vaives pagasta Rāmuļos nofilmējušas no ziemas miega modušos lāci. Ķepainis veicis nelielu apli pa Vaives teritoriju un devies tālāk uz Skujenes mežiem.
APRĪLIS
– Liela slodze aprīlī bija Cēsu klīnikas mediķu kolektīvam. Pēc infekcijas uzliesmojuma divas nedēļas bija slēgta Valmieras slimnīcas terapijas nodaļa, arī Ogres slimnīca uz laiku pārtrauca pacientu pieņemšanu, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā resursi koncentrēti Covid-19 slimnieku uzņemšanai un ārstēšanai. Tādējādi plašā Vidzemes reģionā Cēsu mediķi bija vienīgais glābiņš akūtu saslimšanu gadījumos.
– Īstenojot pašvaldības budžeta un Eiropas Savienības struktūrfondu investīciju projektus, aprīlī sākti apjomīgi ielu un ietvju rekonstrukcijas un izbūves darbi. Lielas izmaiņas pilsētas industriālajā teritorijā, kur sākta Ata Kronvalda ielas rekonstrukcija un Baltās ielas izbūve. Tā nodrošinās piekļuvi 13 komercdarbībai piemērotiem zemes gabaliem. Teritorija piemērota dažāda veida ražošanas vai biroja ēku celtniecībai. Zemes gabalus paredzēts iznomāt uz laiku līdz 30 gadiem.
– Vaives pagastā sākušies pašvaldības grants ceļa “Akmenskrogs – Veismaņi – Vaives pagasta robeža” pārbūves darbi, kas gaidīti jau ilgāku laiku. Rekonstrukcijas gaitā rok un atjauno ceļa novadgrāvjus, izbūvē caurtekas, atjauno ceļa segumu. Pirms būvdarbu sākuma sakopta Veismaņu ozolu aleja.
MAIJS
– Cēsu novada pašvaldības iestādes atsāk klientu pieņemšanu klātienē, vienlaikus saglabājot nepieciešamos ierobežojumus un drošības pasākumus.
– Saules un Vilku ielu rajonā AS “Siguldas Būvmeistars” sāk jaunā daudzdzīvokļu māju kvartāla būvdarbus. Kopumā paredzēts izbūvēt četras daudzdzīvokļu mājas ar gandrīz 100 dzīvokļiem.
– Vēlāk, nekā ierasts, bet tomēr notiek Lielā talka. Tās laikā Cēsu novadā sakoptas 20 vietas.
– Attālinātā domes sēdē deputāti apstiprina Oskaru Kaulēnu Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas direktora amatā.
– Apmeklētājiem durvis vēr arī Cēsu Pils komplekss. Jau pirmajās nedēļas nogalēs interesentu skaits pārsniedz 200, kas ir teju normālas tūrisma sezonas rādītājs. Brauc gan Latvijas iedzīvotāji, gan tuvējie kaimiņi – igauņi.
JŪNIJS
– Cēsu kauju piemiņas pasākumi, protams, atšķīras no vērienīgajām simtgades norisēm pērn. Taču, lai arī klusināti un distancēti, tomēr emocionāli un saturiski piesātināti godinājām latviešu un igauņi karavīrus, kuri smagās kaujās uzveica vācu karaspēku un nosargāja mūsu valstu neatkarību. Godinot Latvijas Uzvaras dienu, cēsnieki un viesi apmeklēja foto un audio izstādi Cēsu pilsētvidē “Stāsti par varonību. Cēsu kaujām 101”.
– No 3. jūnija Cēsu Klīnikā pacientiem pēc vairāk nekā divu mēnešu pārtraukuma beidzot iespēja atkal pilnā apjomā saņemt gan ambulatorās speciālistu konsultācijas un izmeklējumus, gan plānveida operācijas Vidzemes mazinvazīvās ķirurģijas dienas centrā.
– Pēc iepirkuma procedūras izvērtēšanas Cēsu novada pašvaldība noslēdz būvdarbu līgumu ar SIA “Wolf System” par Cēsu Pilsētas vidusskolas piebūves būvdarbiem. Piebūvē paredzēts izbūvēt trīs transformējamas telpas, ko būs iespējams pārveidot vienotā auditorijā vai izmantot kā atsevišķas klases, kas būs jo īpaši būtiski, realizējot kompetencēs balstītu izglītības modeli.
– Noslēdzoties konservācijas un restaurācijas darbiem, Cēsu Viduslaiku pils apmeklētājiem pirmo reizi dota iespēja apskatīt Dienvidu torni. Tas ir nozīmīgs viduslaiku militārās arhitektūras paraugs, kas kalpojis gan kā cietums, gan kā aizsardzības būve.
– Cēsu Vēstures un mākslas muzejs savu 95 gadu jubileju svin ar izstādi “Laika liecinieki”. Tā atspoguļo to, cik tematiski bagāts un plašs ir Cēsu muzeja krājums. Ekspozīcija piedāvā stāstus par Jāņa Poruka vijoli, unikālām 18. gs. zemnieku rokrakstu grāmatām, Cēsu pirmo fotogrāfu Kārli Andersonu, leģendāro grāmatizdevēju Jāni Ozolu.
JŪLIJS
– Rīgas ielā sākta daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra būvniecība. Projekta mērķis ir izveidot un attīstīt sociālos pakalpojumus Cēsu novadā, izveidojot pakalpojumu sistēmu, kas sniedz personai, kurai ir ierobežotas spējas sevi aprūpēt, nepieciešamo atbalstu.
Svētki “Cēsis 814” šoreiz norisinās divās vidēs – pilsētas ielās un laukumos, kā arī virtuālajā vidē. Īpaši aizraujoša šoreiz bija svētku kulminācija – pirmo reizi notika atjaunotās Cēsu Sv. Jāņa baznīcas izgaismošana.
AS “Cēsu alus” un Cēsu novada pašvaldība pasniedz ikgadējo apbalvojumu “Cēsnieks”. Titula “Cēsnieks 2020” ieguvējs ir uzņēmējs, ZS “Kliģeni” un veikalu “Dārznieks” īpašnieks, Aleksandrs Raubiško, kurš savu darba mūžu veltījis dārznieka profesijai.
– Saskaņā ar administratīvās reformas nosacījumiem notiek topošo Cēsu novadu veidojošo pašvaldību apvienotā finanšu komitejas sēde. Saskaņotas finansiāli apjomīgākās ieceres – aizņēmumi, nekustamā īpašuma atsavināšana, projektu pieteikumi.
– Cēsu Izstāžu namā skatāma lieliska gleznotāja Arta Butes izstāde “ArtIsCool”, kurā dominē divas tēmas – daba un klusā daba. Mākslinieks pavasara “paliec mājās” mēnešus pavadījis produktīvā darbā, un izstādes apmeklētāji neslēpj sajūsmu par filigrāni izstrādātajiem darbiem.
AUGUSTS
– Sparīgi turpinās pilsētas ielu un ietvju atjaunošanas darbi. Sākta arī Vienības laukuma rekonstrukcija. Tās gaitā pilnībā atjauno laukuma seguma virskārtu.
– Parakstīts līgums par Norvēģijas grantu projekta “Inovācijas centra izveidošana Cēsīs” īstenošanu Kosmosa izziņas centra izveidei. Tā mērķis ir izveidot centra izglītības programmu.
– Ar svinīgu dievkalpojumu noslēdzas Cēsu Sv. Jāņa baznīcas apjomīgā atjaunošana. Balta un majestātiska baznīca vecpilsētas centrā priecē cēsniekus un pilsētas viesus. Lai apmeklētāji varētu labāk izzināt dievnama vēsturi, izveidota mobilā lietotne “Cēsu sirds”. Tajā apkopoti vairāki desmiti audio stāstu par ievērojamākajiem apskates objektiem, iespēja atklāt baznīcā saglabātās vērtības un ielūkoties septiņus gadsimtus senajā baznīcā dažādos tās pastāvēšanas laikos.
– Jaunā mācību gada priekšvakarā Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs sveic pieredzes bagātākos Cēsu novada izglītības iestāžu pedagogus. Pateicības saņem 18 skolotāji, kuri arodā nostrādājuši 35, 40, 45 un 50 mūža gadus.
– Sākta Pilsētas vidusskolas piebūves celtniecība. Projektu īsteno Cēsu uzņēmums “WOLF SYSTEM”.
SEPTEMBRIS
– Zinību dienas rītā par sasniegumiem iepriekšējā mācību gadā naudas balvas 75 – 110 eiro apjomā saņem 74 novada skolu mācību izcilnieki.
– Skolēniem priecīga atkalsatikšanās, jo stundas notiek klātienē. Mācību programmā virkne jauninājumu. Būtiskākais: 1., 4., 7., 10. klašu audzēkņi sāk apgūt jauno mācību standartu – kompetenču izglītību.
– Notiek topošā Cēsu novada pašvaldību pārstāvju tikšanās, lai izveidotu jaunā novada pārvaldes struktūru, precizētu veicamās funkcijas.
– “Cēsu klīnikas” Neatliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas nodaļas māsa Inga Medne apbalvota ar Gada balvu medicīnā nominācijā “Gada māsa”, kas noteikta sabiedrības balsojumā.
– Cēsu Vēstures un Mākslas muzejā atver grāmatu “Vidzemes bruņniecība un Latvija. “Apjomīgo darbu ļoti atzinīgi vērtē Latvijas un Vācijas vēsturnieki, mākslas zinātnieki, atzīstot, ka Cēsu muzeja kolektīvs ar šo izdevumu sasniedzis jaunu, ievērojami augstāku zinātniskā darba kvalitātes pakāpi.
OKTOBRIS
– Veselības ministrija, analizējot reģionālo slimnīcu rādītājus, devusi augstu vērtējumu Cēsu klīnikai. Arī turpmāk klīnikai būs finansējums un iespējas nodrošināt iedzīvotājiem pakalpojumus līdzšinējā apjomā.
– Cēsu klīnikā parakstīts līgums ar būvniecības kompāniju SIA “WOLTEC” par vienu no lielākajiem investīciju projektiem – ārstniecības korpusa pārbūvi. Projekta galvenais akcents – ārstniecības vides modernizācija un labiekārtošana.
– Plašas debates izraisa jaunie satiksmes mierināšanas elementi pilsētvidē. Lielāku transporta līdzekļu vadītājiem drošības saliņas un stabiņi sarežģī braukšanu, un atsevišķos krustojumos tiek veiktas korekcijas. Tomēr kopumā virziens ir pareizs, gājēji un velobraucēji pilsētas ielās jūtas drošāk.
– Sperti pirmie soļi, lai Cēsis varētu kandidēt uz 2027. gada Eiropas Kultūras galvaspilsētas titulu. Izsludināts atklāts vizuālās identitātes konkurss notikumam “Cēsis – Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2027”. Pieteikuma radošais koncepts – zvaigzne. Pēc mēneša profesionālas žūrijas vērtētajā konkursā triumfē zaubēnietis Jānis Bremmers.
NOVEMBRIS
– Noslēdzas pēdējās desmitgadēs apjomīgākie ielu un ietvju atjaunošanas darbi Cēsīs.
– Valsts svētki šoreiz bez tradicionālā lāpu gājiena uz Lejas kapiem un lielā svētku koncerta. Kopējo svētku un patriotisma noskaņu tas nemazina. Pie mājām un sabiedriskām ēkām plīvo sarkanbaltsarkanie karogi, cēsnieki Lejas kapos un Pils parkā iededz sveces varoņu piemiņai.
– Kā katru gadu valsts svētku mēnesī pateicību un atzinību saņem Cēsu novada pašvaldības iestāžu labākie darbinieki. Lai izceltu labāko darbinieku starp labākajiem, šogad pirmo reizi pasniedz sudraba piespraudi “Bruņinieks”. Par pirmo “Bruņinieku” kļūst Cēsu Klīnikas Ķirurģijas nodaļas virsmāsa Evita Šmite.
– Jaunajiem iemītniekiem nodota pirmā 24 īres dzīvokļu ēka Siguldas ielā 3. Celtnieki, AS “Siguldas būvmeistars”, gandarīti par paveikto Cēsīs un sola nākamajā gadā uzbūvēt vēl vienu 24 dzīvokļu namu. Interesējas par iespējām plānoto četru ēku vietā celt piecas.
– Ievēlēta jaunā Cēsu novada pašvaldības vēlēšanu komisija. Visu novadu deputātu kopīgajā sēdē, kas norisinās attālināti, apstiprina vēlēšanu komisiju 11 cilvēku sastāvā.
– Noslēdzas plānotie ielu atjaunošanas darbi Cēsu rūpnieciskajā teritorijā – Robežu un Rūpniecības ielu rajonā. Izbūvēta jauna Baltā iela, virknē brauktuvju atjaunots segums, ietves, izbūvēts apgaismojums un lietus ūdens novades sistēma.
– Trīs dienas attālināti norisinās Cēsu uzņēmēju forums. Tā daudzveidīgā programma piesaista lielu interesentu skaitu. Kā ierasts, forums noslēdzas ar konkursa “Cēsu gada uzņēmējs 2020” laureātu godināšanu.
DECEMBRIS
– Cēsu Izstāžu namā noslēdzas izstāde – konkurss “Cēsu mākslas balva 2020’”. Pirmo reizi Kultūras un Tūrisma centrs rīko konkursu novada māksliniekiem, piešķirot finansiālas balvas – vienu Zelta, divas Sudraba un vienu Skatītāju balvu. Par Zelta balvas ieguvēju kļūst tēlnieks Matiass Jansons, Sudraba balvas – māksliniekiem Eero Rasam un Ritumam Ivanovam. Skatītāju simpātijas balvu saņem māksliniece Anna More.
– Vienības laukumā cēsniekus un pilsētas ciemiņus priecē ne vien ierastā, lielā svētku egle, bet arī mazās eglītes, kuras aicināts izrotāt ar “Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027” logo zvaigznēm.
– Cēsu Vēstures un Mākslas muzeja izveidotā tiešsaistes muzejpedagoģiskā nodarbība “Ko tu zini par Latviju” ir pirmā tiešsaistes nodarbība, kas iekļauta kultūrizglītības programmā “Latvijas skolas soma”.
– Cēsu novada iedzīvotājus ierastā salūta vietā gadu mijā sagaida īpašs pārsteigums.
Laikraksta redakcija atrodas Bērzaines iela 5, Cēsis, Cēsu novads, LV4101
Redakcijas e-pasta adrese: iac@dome.cesis.lv
Lursoft laikrakstu bibliotēkā pieejami raksti no 22.05.2013