Svētdiena, 2021. gada 18. aprīlis 15:13
Vārda dienas: Jadviga, Laura
Jelgavas novada domes sēdē 27. janvārī apstiprināts pašvaldības 2021. gada budžets, un par tā prioritārajām jomām noteikta sociālā aizsardzība un sabiedriskā infrastruktūra, kā arī pašvaldības finanšu stabilitātes nodrošināšana ilgtermiņā.
«Jelgavas novada pašvaldības 2021. gada budžets ietver ļoti disciplinētu ekonomiju teju visās jomās, lai mērķtiecīgi iestrādātu atbalstu tām prioritātēm, ko pašvaldība izvirzījusi kā primāri paveicamo gan pakalpojumu uzlabošanā, gan atbalstam cilvēkresursiem, gan infrastruktūras attīstībai novadā. Lielu un vērienīgu projektu attīstīšana šajā gadā nav iecerēta – drīzāk atturīgi iesaldēta –, taču pašvaldība rūpīgi strādā saskaņā ar savu rīcības plānu. Budžetā iestrādāts palielinājums 50 eiro apmērā minimālās algas saņēmējiem un visiem tiem iestāžu un struktūrvienību darbiniekiem, kam ikmēneša atalgojums ir algu amplitūdā līdz 1000 eiro, šo summu nepārsniedzot. Tas attiecas uz visiem pašvaldības policistiem, sociālajiem darbiniekiem, aprūpētājiem, pirmsskolas izglītības iestāžu skolotāju palīgiem, šoferiem un saimniecisko darbu veicējiem, kultūras darba organizatoriem un bibliotekāriem – principā teju visām algu grupām, izņemot centrālās administrācijas darbiniekus un vadītājus. Lai iestrādātu šo algu kāpumu, papildus plānoti izdevumi 537 000 eiro. Pēc rūpīgiem aprēķiniem visām nepieciešamajām izdevumu pozīcijām 2021. gadā, kā arī piesardzīgi plānojot pēcpandēmijas izraisīto ietekmi uz ekonomiku un prognozējamajiem ieņēmumiem, pašvaldība izsvērti lēmusi atteikties no iepriekšējā nodoma pakāpeniski kāpināt atalgojumu arī pārējām algu grupām. Tāpat solidāri pieņemts lēmums tieši pēcpandēmijas periodā rūpīgi izsvērt dažādu pasākumu organizēšanu un ekonomēt uz tādām izdevumu pozīcijām, par kurām vēl nav pilnīgas pārliecības ieviešanā epidemioloģiskās situācijas dēļ: pašvaldība ir skaidri paudusi, ka maijā plānotie novada svētki ar publiskiem brīvdabas pasākumiem tiek atcelti, konceptuāli lielāks atbalsts budžetā iestrādāts sociālajai jomai, rūpīgi pārskatītas saimniecisko izdevumu pozīcijas, kas īstenošanā varētu tikt pārceltas uz 2022. gadu – pēc ekonomiskās situācijas stabilizēšanās. Attiecībā uz projektu īstenošanu un investīcijām infrastruktūras sakārtošanā finanšu līdzekļi atvēlēti tikai atsevišķiem projektiem – Elejas izstāžu zāles būvniecībai, IKSC «Avoti» rekonstrukcijai un būvniecībai, IT infrastruktūras uzlabošanai izglītības un citās pašvaldības iestādēs pagastos, tilta pār Tērvetes upi Būriņu ceļā un Līvbērzes dambja būvdarbu noslēgumam un citiem jau pērn iesāktiem projektiem. Tāpat pašvaldība, skaidri apzinoties gana daudz izmaiņu līdz ar pašvaldību vēlēšanām un apvienošanās procesu, apzinās vēl gaidāmās administratīvās izmaksas IT, finanšu, lietvedības sistēmu salāgošanā. Tas prasīs pietiekami daudz reorganizācijas, tāpēc 2021. gada budžets ir pārdomātas ekonomijas budžets, maksimāli domājot par sociālo atbalstu un, protams, turpinot pašvaldības sniegto pakalpojumu efektivitātes un kvalitātes paaugstināšanu, ieviešot viedākus un produktīvākus rīkus IT risinājumos,» skaidro Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune.
* * *
Jelgavas novada domes sēdē 27. janvārī apstiprināts pašvaldības 2021. gada budžets, un par tā prioritārajām jomām noteikta sociālā aizsardzība un sabiedriskā infrastruktūra, kā arī pašvaldības finanšu stabilitātes nodrošināšana ilgtermiņā.
«Valsts kase šogad pašvaldībām piedāvā ņemt aizņēmumu uzturēšanas izdevumu nodrošināšanai, un es pieņemu, ka būs pašvaldības, kas to izmantos. Taču es to saredzu kā SMS kredīta praksi, kas pašvaldības var ievilkt vēl lielākās grūtībās. Jelgavas novads ir gājis grūtāko, bet atbildīgāko ceļu – būtiski pārskatīt izdevumus, atlikt jaunus projektus, bet pieņemt bezdeficīta budžetu, iestrādājot darbus gan attīstībai, gan daudzu saimniecisko jautājumu sakārtošanai,» pateicoties par budžeta apstiprināšanu domei, pauž izpilddirektore Līga Lonerte.
Jaunais gads iesākts ar līdzekļu atlikumu 5 487 558 eiro, un tas pilnībā ļauj segt 2021. gada izdevumu pārsniegumu pār ieņēmumiem 4 413 851 eiro apmērā. Saskaņā ar domes lēmumu Jelgavas novada konsolidētā budžeta ieņēmumu kopējais apjoms 2021. gadā prognozēts 31 501 243 eiro, izdevumu kopējais apjoms – 35 915 094 eiro. Šajā gadā, plānojot dažādu projektu īstenošanai finanšu līdzekļu aizņēmumu no Valsts kases 1 578 894 eiro apmērā, pašvaldība pārdomātas saimniekošanas rezultātā pašlaik budžeta ietvaros naudas līdzekļu atlikumu gada beigās paredz 659 142 eiro.
«Jelgavas novads jau vairākus gadus pēc kārtas īsteno tādu finanšu plānošanas praksi, kas ieņēmumu prognozi paredz piemērot ļoti piesardzīgi, un tas vienmēr ļāvis ar vērā ņemamu atlikumu aizvadīt kalendāro gadu un finanšu līdzekļus jaunajā gadā novirzīt konkrētām aktuālām izdevumu pozīcijām,» skaidro L.Lonerte, turpinot: «Šogad pašvaldībai, plānojot budžetu, nācies rēķināties ar ļoti būtisku finanšu piešķīruma samazinājumu – novads saņem par pusmiljonu eiro mazāk no Finanšu ministrijas iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārdalē. Tāpēc ļoti pārdomāti pārskatīti visi izdevumi – arī plānotie būvdarbi. Galvenokārt šogad tiek vai nu pabeigti jau iesāktie projekti, vai atbalstīti tie, kuros pašvaldībai ir projektu saistības, kā, piemēram, jaunās izstāžu zāles būvniecība Elejas parkā. Tāpat pašvaldībai šogad ir būtiski atrisināt vairākas saimnieciskas lietas. Pirmkārt, veicināt iedzīvotājus savu īpašumu pieslēgt centralizētajai ūdensapgādei un kanalizācijai tur, kur ir veikti labiekārtošanas projekti, bet līdz šim cilvēkiem nav bijis līdzfinansējuma pievadu izbūvei līdz dzīvesvietai. Tiklīdz pašvaldība sagaidīs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izdoto Ministru kabineta noteikumu «Covid seku mazināšanai investīciju projektiem» spēkā stāšanos, tā uzņemsies iniciatīvu organizatoriskajam procesam, lai šo jautājumu risinātu. Iedzīvotājiem gan jārēķinās, ka pašvaldība īpašuma pieslēgšanas izdevumus segs nevis pilnībā, bet procentuāli, turklāt noteikti palīdzēs arī ar organizatorisko atbalstu. Otrkārt, beidzot īstenošanu uzsāk «Life» projekts, kas šogad paredz projektēšanu jaunu attīrīšanas sistēmu izbūvei Glūdas pagasta Nākotnes ciemā, kur iedzīvotāji jau gadiem cīnās ar smaku klātbūtni. Pašvaldība ir panākusi vienošanos arī ar vietējo gaļas pārstrādes uzņēmumu «Nākotne» par papildu investīciju ieguldījumu sava uzņēmuma attīrīšanas iekārtās, lai Nākotnes ciema līdzšinējo «smaku fenomenu» novērstu. Treškārt, ņemot vērā komunālā uzņēmuma pērn aizsākto procesu, likvidējot atkritumu laukumus un rosinot daudzdzīvokļu mājām pāriet uz nodalīti novietotiem atkritumu konteineriem, pašvaldība šogad plāno izstrādāt norobežoto atkritumu novietņu vienotā dizaina variantus, lai iedzīvotāji varētu izvēlēties, kādu uzstādīt savā dzīvesvietā. Budžetā tam paredzēti 25 000 eiro, un, domājams, jau tuvākajā laikā pirmajos pagastos – Platonē, Līvbērzē, Kalnciemā un Jaunsvirlaukā – uzstādīsim paraugus, lai iedzīvotāji tos var klātienē novērtēt un savā starpā apspriesties. Un, protams, šogad pašvaldība no jauna sagaida savu iedzīvotāju iniciatīvas projektā «Mēs savai vide», kam nodrošināti 23 000 eiro.»
Pamatbudžeta ieņēmumi plānoti 31 500 699 eiro jeb 1349 eiro uz vienu Jelgavas novada iedzīvotāju. Pašvaldības bāzes ieņēmumus veido iedzīvotāju ienākuma nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumi, kā arī dabas resursu nodoklis, un šie ieņēmumi šajā gadā kopumā plānoti 15 456 155 eiro, kas ir 49,1 procents no kopējiem pamatbudžeta ieņēmumiem jeb 662 eiro uz vienu Jelgavas novada iedzīvotāju.
Pamatbudžeta ieņēmumos lielākais īpatsvars ir iedzīvotāju ienākuma nodoklim, kas ir 12 109 668 eiro jeb 38,4 procenti no pamatbudžeta kopējiem ieņēmumiem. Salīdzinājumā ar 2020. gada izpildi samazinājums gaidāms par 544 819 eiro jeb par 4,31 procentu. Kā zināms, saskaņā ar likumu «Par valsts budžetu 2021. gadam» šogad pašvaldības budžetā no Finanšu ministrijas saņemamā iedzīvotāju ienākuma nodokļa apmērs noteikts 75 procentu apmērā (nevis 80 procentu apmērā, kā tas bija 2020. gadā) no kopējiem ienākuma nodokļa ieņēmumiem.
Savukārt nekustamā īpašuma nodoklis kā otrs galvenais ieņēmumu avots prognozēts 3 146 487 eiro apmērā, un tie ir 10 procenti no pašvaldības pamatbudžeta ieņēmumiem. Jāuzsver, ka Jelgavas novadā nodokļa likmes šajā gadā saglabātas esošajā apmērā (zemei, ēkām, inženierbūvēm – 1,5 procentu apmērā, mājokļiem – 0,2, 0,4 un 0,6 procenti atkarībā no īpašuma kadastrālās vērtības uz 2020. gada 1. janvāri).
Nodokļu ieņēmumi no dabas resursu nodokļa plānoti 200 000 eiro apmērā jeb 0,60 procenti no pamatbudžeta kopējiem ieņēmumiem.
Jelgavas novada pašvaldības pamatbudžeta izdevumi plānoti 35 885 464 eiro apmērā. Uz vienu Jelgavas novada iedzīvotāju tas veido izdevumu summu 1536 eiro.
Izglītībai – 15 646 593 eiro
Vislielākais izdevumu apjoms pamatbudžetā ierasti paredzēts izglītības nozarei, atvēlot 43,6 procentus no plānotajiem kopējiem pamatbudžeta izdevumiem jeb 15 646 593 eiro. Valsts budžeta mērķdotācijas, kas paredzētas daļējai šo izdevumu segšanai, plānotas
6 003 939 eiro apmērā, projektiem paredzētais finansējums – 791 900 eiro. Atalgojuma un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu kāpums izglītības nozarei, salīdzinot ar 2020. gadu, ir audzis par 819 662 eiro, jo darba algas palielinātas pedagoģiskajam personālam (50 eiro par likmi) un izglītības iestāžu mediķiem (vidēji par 20 procentiem).
Ņemot vērā izglītojamo skaita pieaugumu pirmsskolā, izdevumu kāpums plānots skolēnu ēdināšanas pakalpojuma nodrošinājumam. Pašvaldība skolēnu ēdināšanai šajā gadā tērēs 466 177 eiro, jo 1.–4. klašu skolēniem 92 243 eiro apmērā izdevumi tiks segti no valsts budžeta līdzekļiem, taču pārējā summa, ieplānojot pusdienu līdzmaksājumu vecākiem pusotra gada vecajiem audzēkņiem, audžuģimeņu bērniem un izglītojamajiem no 1. līdz 12. klasei, ir pašvaldības budžeta izdevumi. Tāpat pašvaldība saglabā līdzšinējo atbalstu transporta kompensācijām izglītojamajiem, nodrošinot pastāvīgo maksājumu karšu izveidi un uzturēšanu. Elektroniskie norēķini ļauj veiksmīgāk nodrošināt un uzskaitīt audzēkņu reisu izvēli, izslēdzot risku pazaudēt skaidru naudu un nepieciešamību ģimenēm gaidīt atmaksājamos izdevumus līdz nākamajam mēnesim. Kopumā šim mērķim plānoti 79 759 eiro.
Tāpat pašvaldība turpina maksāt stipendijas trīspadsmit augstskolu studentiem, un šim mērķim 2021. gadā plānoti 23 000 eiro.
Šogad izglītības nozarei plānots piesaistīt 791 900 eiro ES un budžeta investīciju dažādu projektu īstenošanai, un tie veido 34,48 procentus no kopējiem projektu izdevumiem. Vērienīgākais no tiem ir «Kvalitatīvas un pieejamas izglītības nodrošināšana Jelgavas novadā», kas ar kopējo izmaksu summu 101 942 eiro apmērā paredz pedagogu un skolas vadības kompetenču attīstīšanu jaunā izglītības satura ieviešanai. Tāpat finanses ieplānotas interneta jaudas nodrošinājumam izglītības iestādēm, efektivizēt attālināti organizētu mācību procesu. Vēl projektu gaitā Zaļenieku Komerciālajā un amatniecības vidusskolā audzēkņiem profesionālās iemaņas varēs nodrošināt starptautiskā praksē, arī pedagoģiskajam personālam plānotas profesionālās pilnveides, lai ieviestu un attīstītu duālo profesionālo izglītības sistēmu un uzlabotu mācīšanās kvalitāti profesionālās izglītības programmās. Izglītības pārvalde turpinās īstenot projektu «Priekšlaicīgas mācības pārtraukšanas samazināšanai» jeb «PuMPuRS, kam izdevumu kopsumma ir 260 000 eiro.
Pašvaldība šajā gadā kā prioritāru projektu investīcijām saredz Staļģenes vidusskolas teritorijas labiekārtošanu, kam būs nepieciešams aizņēmums no Valsts kases 285 000 eiro apmērā. Vēl izglītības infrastruktūrā plānots ieguldīt 97 628 eiro budžeta līdzekļu, lai īstenotu remontu Kalnciema pagasta vidusskolas 1. stāva gaitenī un garderobē, skolā atjaunojot arī novērošanas kameras, un pirmsskolas iestādes «Kamenīte» vienas grupas telpās.
Kultūrai un sportam – 5 287 876 eiro
Atpūtai, sportam un kultūrai 2021. gadā plānoti 5 287 876 eiro jeb 14,74 procenti no pašvaldības pamatbudžeta izdevumiem. Par 315 162 eiro vērojams palielinājums algu fondā, ņemot vērā valstī noteiktās minimālās algas kāpumu. Saistībā ar epidemioloģisko situāciju izvērtēta daudzu pasākumu norise, tostarp izlemts, ka Jelgavas novada svētki šogad netiks organizēti. Taču infrastruktūras labiekārtošanai kultūras iestādēs paredzēts 120 921 eiro. Plānots, piemēram, Kalnciema pagasta kultūras nama lielās zāles, 1. stāva gaiteņa un divu telpu remonts, Zaļenieku pagasta kultūras namā izbūvēt apsardzes un ugunsdrošības signalizāciju un veikt elektroinstalācijas remontu, Vilces pagasta amatu mājas sanitārā mezgla remonts, Sesavas tautas namā griestu lampu nomaiņa. Papildinot inventāru, gan Bērvircavas tautas namā, gan IKSC «Līdumi» plānots uzstādīt LED prožektorus, trīs iestādēm – Elejas pagasta saieta namam, Līvbērzes kultūras namam un Bērvircavas tautas namam – iegādāties digitālās klavieres, savukārt IKSC «Līdumi» – akustisko pianīnu. Ņemot vērā, ka Valgundes pagasta IKSC «Avoti» pašlaik piedzīvo vērienīgu renovāciju, vēl šajā gadā būvdarbiem paredzēti
1 308 149 eiro, attiecīgi pēc tam nodrošinot arī materiāltehnisko bāzi un nepieciešamos līdzekļus telpu labiekārtošanai. Šajā gadā Jelgavas novada pašvaldība plāno aizsākt darījumu par Lielvircavas kultūras nama iegādi, budžeta izdevumos plānojot daļu finansējuma – 200 000 eiro apmērā.
Atsevišķi izdalot tikai sporta jomai plānoto finansējumu, tas ir 763 379 eiro, šajā summā iekļaujot Jelgavas novada Sporta centram plānotos izdevumus 639 624 eiro apmērā, bet, ņemot vērā Covid–19 ierobežojumus pasākumiem, salīdzinājumā ar 2020. gadu izdevumi samazināti gan Sporta centram (63 612 eiro apmērā), gan sporta svētkiem un Jaunatnes olimpiādei (26 300 eiro apmērā).
Izglītības iestāžu sporta haļļu uzturēšanai plānoti izdevumi 406 178 eiro, tāpat būtiska summa ikgadēji tiek atvēlēta audzēkņu dalībai sacensībās un nometnēs, kompensējot un nodrošinot dalības maksu, ēdināšanas izdevumus un transporta izdevumus, kopumā tam atvēlot 85 805 eiro. Atbalsts plānots arī pieaugušo un veterānu sporta pasākumiem (8350 eiro), dažādām biedrību vai nodibinājumu iecerēm kultūras un sporta jomā (46 000 eiro), pagastu sporta pasākumiem (64 047 eiro).
No budžeta līdzekļiem ieplānoti 28 323 eiro, lai Zaļenieku sporta bāzei nomainītu zāles apgaismojumu, izbūvētu automātisko ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes sistēmu, nomainītu Valgundes sporta bāzes jumta teknes, Elejas trenažieru zālei izbūvētu elektroinstalāciju.
Tāpat kā citām jomām, arī kultūrai un sportam pašvaldība paredzējusi piesaistīt ES finansējumu 787 563 eiro apmērā dažādu veidu investīcijām, tajā skaitā Lielvircavas muižas kungu nama telpas 2. stāvā atjaunošanai tērpu repliku eksponēšanai un meistarklasēm, Lielplatones muižas pils centrālās kāpņu telpas 2. stāva sienu un griestu restaurācijai, kā arī muižu parku infrastruktūras uzturēšanai un tūrisma produktu attīstīšanai.
Sociālajam atbalstam – 3 769 016 eiro
Sociālajā jomā no pašvaldības pamatbudžeta izdevumiem plānoti 10,50 procenti jeb 3 769 016 eiro. Šajos izdevumos iekļauti Labklājības pārvaldes, Sociālā dienesta, trīs pašvaldības sociālās aprūpes un rehabilitācijas centru, visu astoņu pagastu aktivitāšu centru un arī deinstitucionalizācijas projekta ietvaros jaunizveidotā sociālā pakalpojumu centra «LAIPA» Kalnciemā uzturēšanas izdevumi.
Sociālās palīdzības jomā, reaģējot uz izmaiņām likumdošanā (Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, Invaliditātes likumā, Valsts sociālo pabalstu likumā), no 2021. gada 1. janvāra ietekme uz budžetu izdevumos ir saistīta gan ar noteikto ienākumu slieksni trūcīgas mājsaimniecības statusa piešķiršanai, kas tātad palielina personu loku pretendēšanai uz sociālās palīdzības pabalstiem, gan mainīto pabalsta apmēru bāreņiem, kas palielināts no 64 uz 109 eiro mēnesī, gan aprūpes pakalpojuma nodrošināšanu bērniem, kuriem noteikta īpaša kopšana. Jāatgādina, ka šis pabalsta veids līdz šim tika finansēts no valsts budžeta, taču no 2021. gada 1. jūlija būs pašvaldības atbildība. Sociālā dienesta sociālās palīdzības pabalstu apmērs plānots 581 649 eiro, un salīdzinājumā ar 2020. gadu palielinājums sasniedz 78 202 eiro.
Sociālajai aizsardzībai šogad plānots izlietot 268 105 eiro ES un budžeta investīciju dažādu projektu īstenošanai, piemēram, ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai personām ar invaliditāti un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, deinstitucionalizācijas plāna ietvaros plānoto pakalpojumu un infrastruktūras attīstīšanai – 148 368 eiro, jauniešu izaugsmes un nodarbinātības projektam «Proti un dari» – 20 194 eiro, slimību profilakses un veselības veicināšanas pasākumiem – 131 368 eiro.
Pašvaldības teritoriju un mājokļu apsaimniekošanai – 3 366 659 eiro
Kā ik gadu, pašvaldība mērķtiecīgi iezīmē izdevumus arī pašvaldības teritoriju un mājokļu apsaimniekošanai, kam šogad plānoti
3 366 659 eiro jeb 9,38 procenti no pašvaldības pamatbudžeta izdevumiem. Atbilstoši Mājokļu politikas pamatnostādnēm pēc īrnieku ierosinājuma plānots turpināt īrēto dzīvokļu atsavināšanas procesu un kārtot to dzīvokļu atsavināšanu, kuri nav nepieciešami pašvaldības funkciju veikšanai. Jaunsvirlaukas pagastā plānots uzsākt no AS «Publisko aktīvu pārvaldītājs «Possessor»» pārņemto valsts dzīvokļu īpašumu atsavināšanas procedūru. Izvērtējot nekustamo īpašumu nepieciešamību pašvaldības funkciju nodrošināšanai, 2021. gadā izsolēs plānots atsavināt 100 objektus.
Turpinot attīstīt infrastruktūru pagastu ciemu teritorijās un uzklausot iedzīvotāju lūgumus, budžetā ieplānots finansējums 87 296 eiro apgaismojuma ierīkošanai Dārziņu ielā un Sidrabes parkā Lielplatones pagastā, apgaismojuma atjaunošanai Līvbērzes pagasta Vārpas ciemā, kā arī projekta izstrādei Krasta un Saules ielas ceļu posmiem Līvbērzē. Šogad paredzēts labiekārtot Bērzkroga kapus, nodrošinot grunts izlīdzināšanu.
Turpinot risināt mājokļu politiku, pašvaldības dzīvojamā fonda uzturēšanai un apsaimniekošanai nepieciešamie izdevumi plānoti 43 667 eiro, ko veido izdevumi par komunālajiem pakalpojumiem un kopīpašuma pārvaldīšanu, tajā skaitā dotācija 28 867 eiro apmērā komunālajam uzņēmumam «Jelgavas novada KU». Kopumā dotācija komunālajam uzņēmumam 736 200 eiro apmērā paredz 223 124 eiro pašvaldības kapsētu apsaimniekošanai un 513 076 eiro pašvaldībai piederošo un valdījumā esošo teritoriju uzkopšanai un uzturēšanai.
Vides aizsardzībai – 596 818 eiro
Vides aizsardzībai plānoti 596 818 eiro jeb 1,66 procenti no pašvaldības pamatbudžeta izdevumiem. Šajā jomā ietverti secīgi soļi mežaudžu kopšanai un stigu veidošanai, Jelgavas novada parku un sešu muižu parku kopšanai un apstādījumu atjaunošanai, Zaļenieku parka dendroloģiskā plāna izstrādei, Lielplatones alejas stādījumu atjaunošanai.
Dabas resursu nodokļa izdevumi 431 309 eiro apmērā tiks izlietoti latvāņu apkarošanai, Vilces upes krasta atbrīvošanai no bebru dambjiem, Kalnciema centrālā grāvja pārtīrīšanai un caurteku atjaunošanai īpašumā «Cepļi», lietus ūdens novadīšanas sistēmas sakārtošanai, degradēto ēku demontēšanai un teritoriju labiekārtošanai Vircavas pagasta Mazlauku ciemā, Zaļenieku kapu paplašinātajā teritorijā drenu aku izbūvei kolektora trasē un citiem darbiem. Tāpat no saņemtā dabas resursu nodokļa 145 000 eiro kalpos kā dotācija «Jelgavas novada KU», lai varētu īstenot prioritāros ūdenssaimniecības infrastruktūras projektus: notekūdeņu attīrīšanas iekārtu projektēšanu un izbūvi 300 metru garumā Platones pagasta Pēterlaukos; jauna urbuma ierīkošanu Glūdas pagasta «Līgotnēs», tīklu ierīkojot blakus esošajām dzīvojamajām mājām; kanalizācijas tīklu paplašināšanas projektu izstrādi Kārniņu ciemā Jaunsvirlaukas pagastā, kā arī ūdensapgādes tīklu sadales mezgla rekonstrukciju, papildu urbuma aprīkošanu ar atdzelžošanas iekārtām Nākotnes ciema Glūdas pagastā.
Savukārt 90 000 eiro tiks novirzīti sadzīves atkritumu poligona «Brakšķi» rekultivācijai, monitoringam, pēcrekultivācijas uzraudzībai un apsaimniekošanai. No tiem 50 000 eiro novirzīs poligona 2. kārtas rekultivācijai, savukārt 40 000 eiro paredzēti slēgtā poligona monitoringam un apsaimniekošanai.
Ielu un ceļu uzturēšanai – 1 104 317 eiro
Pašvaldības ielu un autoceļu pārvaldīšanai un uzturēšanai plānots finansējums 1 104 317 eiro apmērā, ikdienas uzturēšanai novirzīti 470 500 eiro. Līdzekļi sadalīti līdzīgi kā pērn, ziemas periodam atvēlot 25 000 eiro, ielu asfalta seguma uzturēšanai 100 000 eiro, ceļu grants seguma uzturēšanai un uzlabošanai 98 820 eiro, grants seguma ielu un ceļu remontiem 124 000 eiro, tiltu un caurteku remontiem 25 000 eiro, ceļmalu pļaušanai 15 000 eiro, nomaļu noņemšanai 20 000 eiro.
Pašvaldība plāno arī vairāku pašvaldības ielu un ceļu seguma remontu un izbūvi par kopējo summu 473 986 eiro: lielākā daļa summas – 420 406 eiro – novirzīta pērn iesāktajiem darbiem Būriņu ceļa un tilta pārbūvei pār Tērvetes upi Līvbērzes pagastā, tāpat ieplānots izstrādāt būvprojektu un veikt ekspertīzi tiltam pār Vircavas upi Jaunsvirlaukas pagastā; ielas segumu par 20 000 eiro plānots atjaunot Dārza ielā Svētes pagastā, bet izstrādāt būvprojektu ielas seguma atjaunošanai un apgaismojumam paredzēts Lāču ielai Valgundes pagastā.
Aizņēmumi investīciju projektiem – 1 578 894 eiro
Kopumā Jelgavas novada pašvaldība šogad plāno piesaistīt aizņēmumu no Valsts kases 1 578 894 eiro apmērā, lai realizētu gan pērn jau iesāktus investīciju projektus, gan īstenotu ar ES struktūrfondu palīdzību būtiskas ieceres. Pirmkārt, lai pabeigtu jau iesākto IKSC «Avoti» Valgundes pagastā rekonstrukciju, kam aizņēmums nepieciešams 435 394 eiro apmērā; otrkārt, lai īstenotu IT risinājumu vērienīgo projektu attālinātas darba vides un mācību nodrošinājumam, kam nepieciešams aizņēmums 367 500 eiro, treškārt, lai virzītos uz priekšu infrastruktūras sakārtošanā, labiekārtojot Staļģenes vidusskolas teritoriju (285 000 eiro) un uzsākot izstāžu zāles būvniecību Elejas parkā (saskaņā ar Latvijas un Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas apstiprināto projektu 631 626 eiro).
Pašvaldības aizņēmumu un ilgtermiņa saistību apmērs 2021. gadā ir 9,09 procenti no plānotajiem pašvaldības pamatbudžeta ieņēmumiem, savukārt 2022. gadam prognozētais saistību apmērs, piesaistot aizņēmumus saskaņā ar plānoto grafiku, ir 7,80 procenti no plānotajiem pašvaldības pamatbudžeta ieņēmumiem.
***
Jelgavas novada 2021. gada pamatbudžeta izdevumi 35 885 464 eiro
Izglītība 15 646 593 eiro
Atpūta, kultūra un sports 5 287 876 eiro
Sabiedriskā kārtība un drošība 713 772 eiro
Vispārējie valdības dienesti 2 504 096 eiro
Vides aizsardzība 596 818 eiro
Ekonomiskā darbība 4 000 634 eiro
Pašvaldības teritoriju un mājokļu apsaimniekošanai 3 366 659 eiro
Sociālā aizsardzība 3 769 016 eiro
***
Nozīmīgākie ieguldījumi infrastruktūrā
– Staļģenes vidusskolas teritorijas labiekārtošanai – 285 000 eiro (piesaistot aizņēmumu no Valsts kases).
– Remontdarbiem PII «Kamenīte» Lielplatones filiālē – 48 400 eiro.
– Kalnciema pagasta vidusskolas 1. stāva gaiteņa un garderobes remontam – 36 300 eiro.
– Kalnciema vidusskolas novērošanas kameru atjaunošanai – 23 000 eiro.
***
– Kultūras pasākumiem – 217 915 eiro.
– Amatiermākslas kolektīvu uzturēšanai un aktivitātēm – 1 270 428 eiro.
– Bibliotēku darbībai – 465 335 eiro.
– Sporta pasākumiem un profesionālās ievirzes programmu īstenošanai – 556 777 eiro.
– Sporta centra uzturēšanai un materiāltehniskās bāzes uzlabošanai – 77 070 eiro.
– Sporta bāzu uzturēšanai – 406 176 eiro.
– Pagastu sporta pasākumiem, sporta svētkiem, sacensībām – 64 047 eiro.
***
Projekti sociālajā jomā
– Deinstitucionalizācijas projekts «Atver sirdi Zemgalē» – 17 000 eiro.
– Jelgavas novada pašvaldības deinstitucionalizācijas plānā iekļauto pakalpojumu infrastruktūras attīstība – 35 195 eiro.
– Slimību profilakses un veselības veicināšanas pasākumi Jelgavas novadā – 131 368 eiro.
– Pārējie plānotie sociālo pakalpojumu projekti – 47 381 eiro.
– Personu ar īpašajām vajadzībām iekļaušana darba tirgū – 4426 eiro.
– Pašvaldību aktivitātes veselībai veicināšana Baltijas jūras reģionā, atbalstot starpnozaru sadarbību veselības un labklājības attīstībai pašvaldībās – 32 735 eiro.
– Atbalsts biedrībām un nodibinājumiem – 6500 eiro.
***
– Apgaismojuma ierīkošanai Dārziņu ielā un Sidrabes parkā Lielplatones pagastā, kā arī apgaismojuma atjaunošanai Līvbērzes pagasta Vārpas ciemā – 87 296 eiro.
– Bērzkroga kapu teritorijas labiekārtošanai – 40 816 eiro.
– Dzīvojamā fonda uzturēšanai un apsaimniekošanai – 43 667 eiro.
– Dotācija SIA «Jelgavas novada KU» kapsētu apsaimniekošanai – 223 124 eiro, pašvaldībai piederošo un valdījumā esošo teritoriju uzkopšanai un uzturēšanai – 513 076 eiro.
– Projektu konkursam «Mēs savai videi» – 23 000 eiro.
***
Meliorācijas sistēmu uzturēšana
– Plānveidīgi atjaunot un izveidot ūdens ņemšanas vietas ugunsdzēsības vajadzībām Valgundē un Lielplatonē – 96 800 eiro.
– Glūdā, Vircavā, Svētē, Jaunsvirlaukā paredzēts izstrādāt būvprojektus ugunsdzēsības dīķu būvniecības realizācijai – 9680 eiro.
– Pabeigt 2020. gadā iesāktos Vircavas vidusskolas pamatu drenāžas un lietus kanalizācijas sistēmas atjaunošanas būvdarbus – 70 772 eiro.
***
Ceļu rekonstrukcijai
– Līvbērzes pagasta Būriņu ceļa un tilta pār Tērvetes upi pārbūves 1. kārtai – 420 406 eiro.
– Valgundes pagasta Lāču ielas seguma atjaunošanas un apgaismošanas būvprojekta izstrādei – 15 000 eiro.
– Svētes pagasta Dārza ielas virsmas apstrādei – 20 000 eiro.
– Tilta pār Vircavas upi Jaunsvirlaukā būvprojekta izstrādei un ekspertīzei – 18 580 eiro.
***
Viens no būtiskākajiem Jelgavas novada projekta ieguvumiem infrastruktūras jomā ir jaunas izstāžu zāles būvniecība Elejas parkā iepretim estrādei. Izstāžu zāle būs gaiša un stiklota vienstāva ēka 298 kvadrātmetru platībā, un tā paralēli esošajai parka alejai atradīsies vietā, kur pašlaik izvietojas skatītāju tribīnes – iepretim estrādei. Savā ziņā ēka kļūs kā daļa no amfiteātra, jo tai pret esošo estrādes laukumu pakāpienu formā būs izbūvētas arī skatītāju vietas. Projekts tiks īstenots līdz 2022. gada 30. jūnijam.
*
Lai veicinātu iedzīvotājus savu īpašumu pieslēgt centralizētajai ūdensapgādei un kanalizācijai tur, kur ir veikti labiekārtošanas projekti, bet līdz šim iedzīvotājiem nav bijis līdzfinansējuma pievadu izbūvei līdz dzīvesvietai, pašvaldība šogad uzņemsies iniciatīvu organizatoriskajam procesam, lai šo jautājumu risinātu. Iedzīvotājiem gan jārēķinās, ka pašvaldība pieslēgšanās izdevumus segs nevis pilnībā, bet procentuāli, taču noteikti palīdzēs ar organizatorisko atbalstu.
*
Pagājušajā gadā aizsākās un šogad turpinās vērienīga Valgundes pagasta IKSC «Avoti» rekonstrukcija. Tās laikā ne tikai pilnībā būs rekonstruēta ēka, bet tai uzbūvēta arī piebūve 291,1 kvadrātmetra platībā, kas ir vitāli svarīga, jo nams savulaik celts kā kantoris, kur platība neparedzēja tādas šobrīd amatierkolektīviem svarīgas telpas kā ģērbtuves un inventāra glabātavas. Projekts noslēgsies šoruden, un tā kopējās izmaksas ir 1 690 344 eiro.
*
Pašvaldība šogad plāno izstrādāt norobežoto atkritumu novietņu vienotā dizaina variantus, lai iedzīvotāji varētu izvēlēties, kādu to uzstādīt savā dzīvesvietā. Budžetā tam atvēlēti 25 000 eiro, un jau tuvākajā laikā pirmajos pagastos – Nākotnē, Platonē, Līvbērzē, Kalnciemā un Jaunsvirlaukā – tiks uzstādīti izstrādātie paraugi. Jāpiebilst, ka daudzās citās pašvaldībās šādi slēgta tipa atkritumu laukumi jau ir ikdiena.
Laikraksta redakcija atrodas: Pasta iela 37, Jelgava, LV – 3001
Redakcijas e-pasta adrese: zinas@jelgavasnovads.lv
Lursoft laikrakstu bibliotēkā pieejami raksti no 12.02.2014