Ceturtdiena, 2021. gada 25. februāris 15:57
Vārda dienas: Alma, Annemarija
Jau trešo gadu mūsu pilsētā norisinājās pasākums «Mežs ienāk Jelgavā», ko organizē LLU kopā ar Jelgavas pašvaldību, nozares organizācijām un uzņēmumiem, ar mērķi izglītojoši un praktiski iepazīstināt kā jomas profesionāļus, tā sabiedrību kopumā ar Latvijas mežu apsaimniekošanu un koksnes plašo pielietojumu.
Jau trešo gadu mūsu pilsētā norisinājās pasākums «Mežs ienāk Jelgavā», ko organizē LLU kopā ar Jelgavas pašvaldību, nozares organizācijām un uzņēmumiem, ar mērķi izglītojoši un praktiski iepazīstināt kā jomas profesionāļus, tā sabiedrību kopumā ar Latvijas mežu apsaimniekošanu un koksnes plašo pielietojumu. Uzsverot kokmateriālu izmantojumu ražošanā, būvniecībā un arī mākslā, pasākuma aktivitātes šajā gadā vienoja moto «Koks ir vairāk!». «Meža nozare ienāk Jelgavā, lai rādītu, ko mēs darām ikdienā, kas ir mūsu darbs, kā mežs aug un kā Latvijā iegūtai koksnei pievienojam vērtību. Lai pasākums notiktu, tā organizēšanā iesaistīti vairāk nekā 200 cilvēku un 40 nozares uzņēmumu, bet vislielāko paldies gribu teikt mūsu universitātei, mūsu pilsētai un Meža attīstības fondam,» saka pasākuma idejas autors LLU Meža fakultātes dekāns Linards Sisenis. Pasākumā zemkopības ministrs Kaspars Gerhards uzsvēra, ka jaunu cilvēku interese par mežsaimniecību ir ieguvums kā pilsētai, tā valstij un tieši šāda veida pasākumi palīdz to nodrošināt: «Redzam, ka gan LLU, gan Jelgavas pilsēta domā par to, kā piesaistīt jauniešus un studējošos meža pasaulei, kas vienlaikus paver arī ļoti plašas darba iespējas.»
Savukārt Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš pasākuma atklāšanā akcentēja koksnes kā svarīga resursa gudru izmantošanu: «Mēs lepojamies, ka dzīvojam zaļā valstī ar lieliem mežiem, un lepojamies, ka protam tos gudri izmantot. Svarīgākais meža nozarē ir radīt produktus ar augstu pievienoto vērtību.»
18. septembrī Pasta salā ikviens varēja uzzināt par koka dzīves ciklu, izmantošanas iespējām, iesaistīties spēlēs un demonstrācijās, kā arī sekot līdzi koka skulptūru simpozija «Otrā elpa» norisei, kura laikā tapušie darbi jau apskatāmi Pasta salā.
***
Jau par tradīciju kļuvusi Jelgavas tehnikuma dalība Meža dienās, radot un rādot audzēkņu un pedagogu veidotus darbus no koka. Apmeklētāji varēja spēlēt koka šahu, savdabīgu galda hokeju, iziet koka labirintu un vērot, kā top īpaša dāvana Jelgavai. Skolotāja Jāņa Stankeviča vadībā tehnikuma audzēkņi šogad radījuši vides objektu «Jelgava 755», kas izvietots uz guļbūves tipa savienojumiem. «Visa tehniskā daļa ir veidota komandas darbā. Pamatkonstrukcija tapa darbnīcā, bet šeit tā tikai samontēta. Kopumā tas ir aptuveni nedēļu ilgs darbs,» stāsta J.Stankevičs. Šobrīd vides objekts atrodas Pasta salā, taču jau drīz tas tiks pārvests uz Langervaldes mežu, kur apskatāms arī pagājušā gada veikums – aļņa skulptūra.
*
Pasākums uz Jelgavu atveda ne vien mežu, bet arī meža tehniku. Uzņēmums «Haitek Latvija» piedāvāja meža nozares mašīnu demonstrējumus, parādot, kā viens cilvēks var sazāģēt un sakraut pat simtiem kilogramu smagus baļķus. Savukārt «Husqvarna Latvija» demonstrēja jaunākās kokzāģēšanas tehnikas iespējas, piemēram, kā no baļķa uzreiz iegūt dēli. To, ka koks var tapt ne tikai par būvmateriālu vai mēbeli, pierādīja Jaunrades skolas direktors Arnolds Ziemelis, kurš īpaši jaunākos apmeklētājus ieinteresēja ar koka trases modeļiem un citiem braucamrīkiem, tostarp uz inerci darbināmu koka pārvietošanās līdzekli.
*
Kokgāzēju profesionālajās meistarības sacensībās jaunie meža nozares profesionāļi parādīja savas prasmes ātri un kvalitatīvi strādāt ar koku. Jelgavniece Evelīna Afanasjeva, kura ir Ogres tehnikuma kokgāzēju komandas dalībniece, stāsta, ka sacensību prasmes var tikt pielietotas arī reālā darbā: «Sacensībās ir vairākas disciplīnas – zāģa ķēdes maiņa, kombinētā zāģēšana, precīzā zāģēšana, koka gāšana un atzarošana. Tās ir būtiskas prasmes darbam mežā, jo ir situācijas, kad svarīgs gan ātrums, gan precizitāte. Esam jaunie mežsaimniecības tehniķi, tāpēc zināšanas tiks izmantotas praksē.»
*
Pasākuma laikā interesenti varēja praktiski izmēģināt spēkus profesionālās meža tehnikas – forestera, forvardera vai harvestera – simulatorā. «Ar simulatoru darbojos pirmoreiz, bet pēc 10 minūtēm jau esmu iemanījies, sakrāvis daudz koku. Vienīgi redzamība ir slikta, visu laiku gribas pieliekties tuvāk,» stāsta Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 5. klases skolnieks Henriks Ivanovs.
*
Kādā no daudzajiem LLU stendiem varēja izmēģināt interesantas spēles un eksperimentus no koka. Savukārt pieaugušie izmantoja izdevību uzzināt par LLU darbu meža nozarē, tostarp labdabīgiem un ļaundabīgiem dabas procesiem. «Gan kokrūpniekiem, gan mežu īpašniekiem ir svarīgi zināt, kā atpazīt koku slimības un kā ar tām cīnīties. Tās jāatpazīst laikus, lai no koksnes varētu gūt ekonomisku labumu,» uzsver LLU Meža fakultātes vadošā pētniece Olga Miezīte.
*
Meža dienām sekoja Pasaules talkas akcija, kurā jau otro gadu talkotāji visā Latvijā tika aicināti stādīt kokus, tādējādi padarot savu māju, pilsētu un valsti zaļāku. Akcijā iesaistījās arī Jelgavas pašvaldības pārstāvji, iestādot pirmos topošā Laimes parka kokus Pasta salas dienvidu galā. «Koks ienāk pilsētā to izdaiļot, un tas mūs noteikti aicina domāt arī par tā sūtību un vērtību. Pienāk laiks, kad kokam jāaiziet, un tad vietā jāiestāda jauns. Par tā tālāko pielietojumu vēstīs šeit novietotās skulptūras,» tā Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.
***
Koka skulptūru simpozijs «Otrā elpa»
Zigmunda Bieļa darbā ar fragmentu no pasakas «Odi un zirgs» parādīta mazā un lielā satikšanās. «Zirgs apveļas zālītē un nospiež odus, kuri nosaka: «Būtu mēs par vienu vairāk, būtu viņu nokoduši.» Bet zirgam tas netraucē. Tā kā viņš vāļājas, skulptūra tā arī tapa – kājām gaisā,» noteic tēlnieks. Darbā izmantota goba, ozols un priede.
«Visgrūtākais skulptūrā ir sākums. Kā tēlnieks zinu, ka tajā koka bluķī kaut kas iekšā ir un ka tas jāatrod. Man koks ir patīkamākais materiāls, jo tas ir ļoti silts, dzīvs. Pat uz tausti var sajust, kā forma veidojas,» stāsta Māris Gailis, kurš ozolā atveidojis āzi no tautasdziesmas «Kur tad tu nu biji, āzīti manu».
Lapsu un vilku kokā atveidojis Gundars Kozlovskis: «Vajag tikai iedomāties tēlu, un vairāk vai mazāk jau ir skaidrs, kā skulptūrai jātop. Pasakā lapsa ir sazagusies zivis un piemānījusi vilku, kurš noticējis, ka zivis jāķer ar asti. Uzdevums ir attēlot gan lapsas viltību, gan vilka pozu, kurā viņš ir izstiepies pēc lielā loma.»
«Manā darbā attēlota Lietuvas populārākā pasaka «Egle – zalkšu karaliene». Karalienes mati pārtop par čūskām, tāpēc jāmēģina kokā attēlot šo pāreju. Strādāt ar koku – tas ir kaifs! Koks ir viens no maniem mīļākajiem materiāliem, jo tajā var just dzīvību. Katru reizi tas ir citāds, ar savu faktūru, kas darbu padara ļoti interesantu man pašam,» tā mākslinieks Donāts Mockus.
«Manā skulptūrā tapis runcis, kurš sensenos laikos aizņēmies trīs dālderus no suņa, nav atdevis, un tas ir iemesls, kāpēc kaķi ar suņiem nesatiek. Mans darbs ir vertikāls, materiāls cietāks, ar to jāstrādā ilgāk un savā ziņā arī rūpīgāk nekā, piemēram, ar smiltīm, taču tas ir interesants izaicinājums,» vērtē Agnese Rudzīte-Kirillova.
Laikraksta redakcija atrodas: Pasta iela 47 - 214, Jelgava, LV - 3001
Redakcijas e-pasta adrese: birojs@info.jelgava.lv
Lursoft laikrakstu bibliotēkā pieejami raksti no 06.03.2014