- Negodprātīga būvniecība Rīgas jūras līča krasta kāpu aizsargjoslā: tiesiskie aspekti
Baltijas jūras Rīgas jūras līča krasta kāpu aizsargjosla ir dabas veidojums, kas ietver piekrastes kāpu, tādējādi to var uzskatīt par Latvijas dabas vērtību.
- Tiesneša atkārtotas apstiprināšanas aizliegums Satversmes tiesā
Ievads
- Sociālais dzimums Stambulas konvencijā un Latvijas tiesību sistēmā
Neraugoties uz Eiropas Padomes konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu mērķiem un aizsargājamām tiesībām, Eiropas Padomes dalībvalstīm, tajā skaitā Latvijai, konvencijā ietvertās saistības ir radījušas bažas.
- Par tiesībām atkārtoti ieņemt Satversmes tiesas tiesneša amatu
Cilvēka dzīve nav iedomājama bez zināmas neskaidrības.
- Pēc breksita: jurisdikcija, piemērojamās tiesības, spriedumu atzīšana un izpilde
Scenārijs par Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības – breksitu – bez vienošanās par izstāšanās kārtību nepiepildījās.
- Komentārs par Darba likuma jauno regulējumu attiecībā uz darbinieku norīkošanu
Šajā rakstā apskatīts jaunais tiesiskais regulējums, kas izriet no nesenajiem Darba likuma grozījumiem, un darba devēja pienākumi darbinieku norīkošanas jomā.
2021/01/19,
Jurista Vārds, Nataļja Preisa, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības Eiropas tiesību un politikas dokumentu eksperte
- Civilprocesa likuma gadumijas grozījumu apskats
Jaunais 2021. gads Civilprocesa likumā ir atnesis dažus būtiskus grozījumus, kas stājās spēkā 2020. gada 31. decembrī un 2021. gada 1. janvārī.
- Revīzijas galvenie secinājumi par izmeklēšanu un iztiesāšanu kavējošiem faktoriem
Valsts kontroles veiktās lietderības revīzijas “Noziedzīgu nodarījumu ekonomikas un finanšu jomā izmeklēšanas un iztiesāšanas efektivitāte” ietvaros sagatavotie ziņojumi un galveno secinājumu/ieteikumu apkopojumi ikvienam interesentam pilnā apjomā ir pieejami Valsts kontroles mājaslapā.
- Apsūdzētā tiesības kriminālprocesā: vai nav pārāk daudz?
[1] Ierindas lasītājam šis jautājums parasti nešķiet aktuāls.
- Par kriminālprocesa uzsākšanas pamatiem Kriminālprocesa likumā
Valsts kontroles uzdevumā, kas tika uzdots tās veiktās revīzijas “Noziedzīgu nodarījumu ekonomikas un finanšu jomā izmeklēšanas un iztiesāšanas efektivitāte” ietvaros, šī raksta autors veica Valsts policijas lietvedībā bijušu piecu kriminālprocesu, kas izbeigti Valsts policijā vai prokuratūrā, lietas materiālu izpēti.
- Kriminālprocesa obligātuma princips pret lietderības un ekonomijas principu
Atsaucoties žurnāla “Jurista Vārds” aicinājumam sniegt viedokli par to, vai Kriminālprocesa likuma regulējums pieļauj pietiekoši plašas iespējas neturpināt kriminālprocesu, pamatojoties uz procesa veikšanas lietderības un ekonomijas principiem, bet vienlaikus ņemot vērā obligātuma principu un pamatus kriminālprocesa apturēšanai un izbeigšanai, atbildot uz šo jautājumu vienā vārdā, noteikti jāsaka “nē”.
2021/01/12,
Jurista Vārds, Māris Leja, Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas virsprokurors
- Izmeklētāja un uzraugošā prokurora sadarbība: izmeklētāja viedoklis
Efektīva izmeklētāja un uzraugošā prokurora sadarbība ir pamats pirmstiesas izmeklēšanas kvalitātes uzlabošanai un pirmstiesas izmeklēšanas termiņu samazināšanai.
2021/01/12,
Jurista Vārds, Leila Dundure, Mg. iur., Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvaldes Izmeklēšanas reģionālās daļas Zemgales izmeklēšanas nodaļas vadītāja
- Izmeklētāja un uzraugošā prokurora sadarbība: no prokuratūras skatpunkta
Super omnia veritas (patiesība ir augstāka par visu).
- Izmeklētāja darbības uzraudzība
Šajā rakstā norādīšu uz pāris pārdomām, kas radušās, vērojot izmeklēšanas praksi, tai skaitā piedaloties kā ekspertei Valsts kontroles veiktajā revīzijā, sekojot līdzi jaunajām vēsmām izmeklētāja un prokuroru sadarbībā (kopdarbībā), kas parādījušās gan Kriminālprocesa likuma normās, gan tiesībpiemērošanas praksē līdz ar prokuratūras vadības maiņu.
- Pierādīšanas standarts un priekšmets
Šis viedokļraksts, kas veltīts nenoliedzami vieniem no svarīgākajiem procesuālajiem jautājumiem – pierādīšanas standarts un pierādīšanas priekšmets – tapis pēc “Jurista Vārda” uzaicinājuma izdevumam, kas veltīts Valsts kontroles revīzijas par pirmstiesas procesu efektivitāti finanšu jomas noziedzīgos nodarījumos rezultātiem.
- Jaunākie grozījumi Kriminālprocesa likumā: apskats un komentāri
Dienu pēc valsts svētkiem Latvijas likumdevējs visiem, kas kādā mērā saistīti ar kriminālprocesu, sniedza kārtējo dāvanu – apstiprinājumu jau par pārliecību kļuvušam pieņēmumam, ka grozījumi Kriminālprocesa likumā1 nebeigsies nekad.
2021/01/05,
Jurista Vārds, Ārija Meikališa, LU Juridiskās fakultātes profesore; Kristīne Strada-Rozenberga, LU Juridiskās fakultātes profesore
- Vārda brīvības iepriekšēji ierobežojumi internetā: jēdziens un pieļaujamība
Ievads.
- Interešu konflikts publiskajā iepirkumā un zaudējumu piedziņa: Vispārējās tiesas judikatūra
2020. gadā Saeima paplašinās Publisko iepirkumu likuma 25. panta pirmajā daļā ietverto interešu konflikta definīciju iepirkuma procedūras ietvaros.
2020/12/22,
Jurista Vārds, Katrīne Pļaviņa, LL.M (Džordžtaunas Universitāte), zvērināta advokāte ZAB “Vilgerts”, Eiropas Komisijas Publisko iepirkumu ekspertu grupas dalībniece
- Eiropas Savienības Vispārējai tiesai pārvarot 30 gadu slieksni
Ideja par “Jurista Vārda” speciālizdevuma tapšanu radās 2019. gadā, kad Eiropas Savienības Vispārējā tiesa gatavojās atzīmēt savu 30 gadu jubileju.
2020/12/22,
Jurista Vārds, Inga Reine, Eiropas Savienības Vispārējās tiesas tiesnese, Vispārējai tiesai veltītā “Jurista Vārda” tematiskā laidiena viesredaktore
- Eiropas pilsoņu iniciatīva: līdzdalības rīks, kas dod iespēju tikt sadzirdētiem
Ievads
2020/12/22,
Jurista Vārds, Viktorija Soņeca, LU Juridiskās fakultātes doktorante, Tieslietu ministrijas Eiropas Savienības Tiesas departamenta direktore