Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) konkursa “Laukiem būt!” finālistiem šogad bija sagādāts pārsteigums – savas biznesa idejas 15 labākie jaunieši no visas Latvijas aizstāvēja 12. aprīlī Jelgavas Studentu teātrī. Un gluži kā teātrī, ieceru aizstāvēšana notika trīs cēlienos.
Pirmajā “cēlienā” savas idejas žūrijai un pārējiem dalībniekiem jaunieši prezentēja kategorijā “Lauksaimnieciskā ražošana”. Par uzvarētāju kļuva Zane Magone, kura atgriezusies no Anglijas, lai pārņemtu vecāku saimniecību Limbažu pusē un audzētu īru Tinkeru šķirnes zirgus (ponijus).
2. vietu ieguva Kuldīgas novada pārstāve – kabilniece Kima Bērtule ar ideju audzēt un pārstrādāt bioloģiski sertificētus broilerus un paplašināt savu broilercāļu ganāmpulku.
3. vietā ierindojās Mārtiņš Lazdenieks un Jana Stirna no Liepājas par galda vīnogu audzēšanu uzņēmumā “Vīnkoks”. Viņi ir gatavi pierādīt, ka labi garšo arī Latvijā audzētās ogas.
Atzinības rakstu šajā nominācijā ieguva Ilze Čudare (Rēzekne) ar ideju par amaranta audzēšanu un tā sēklu pielietojumu dažādos pulveros. Viņa iesaka amarantu, ko dēvē par spēka graudiem, noteikti iekļaut katra ēdienkartē.
Tāda pati atzinība šajā nominācijā piešķirta arī Gunāram Voitam no Balviem, kurš ir pārliecināts, ka viņa audzētie kāpuri zivīm garšos un noderēs daudziem makšķerniekiem.
Otrais “cēliens” bija atvēlēts kategorijai “Nelauksaimnieciskā ražošana”. Par uzvarētāju tajā kļuva un 1. vietu par jau esoša pakalpojuma attīstību – grūsnības un augļu skaita noteikšanu aitām ar ultrasonogrāfiju – ieguva jaunā veterinārārste Dace Trupāne no Dobeles.
2. vietu ieguva valmieriete Aija Kleimane, kura attīsta dizaina zīmolu “EIKE”. Valmieras suvenīri patiesi ir gaumīgi un kvalitatīvi, un tos jau pazīst arī ārzemēs.
3. vietā ierindojās Andris Ločmelis no Balviem ar individualizētiem ādas izstrādājumiem.
Atzinības rakstu un žūrijas simpātiju balvu šajā nominācijā saņēma Katrīna Valaine no Lubānas, kura vēlas attīstīt darbnīcu zāļu paklāju aušanai pirts vajadzībām. Viņas austie pirts paklājiņi ir tik smaržīgi, ka Lubānas pusē Katrīnu sauc par “ziedu meiteni”.
Tādu pašu atzinību nopelnījusi arī mērsradzniece Inga Jefrēmova, kura kopā ar otru jauno uzņēmēju – Ediju Krūmiņu centīsies īstenot ieceri par līklīniju koka grīdas segumu izgatavošanu un ražos inovatīvus grīdas segumus no masīvkoka.
Trešais “cēliens” bija pasākuma “garšīgāka” daļa, jo tajā vērtēja kategorijā “Pārstrāde” iesniegtos darbus. Par labāko tika atzīts Auces novada mājražotājas Ilvas Kavickas zīmola “Kalnup” piedāvājums – augu pulveri un to izstrādājumi. Viņa prot likt lietā gan ogas un dārzeņus, gan savvaļas zaļos augus – nātres, gārsas, smiltsērkšķu lapas u.c.
2. vieta piešķirta Zanei Gustai no Grobiņas novada par lavandas pārtikas produktiem “Lavender Taste”. Arī žūrija labprāt nogaršoja viņas kēksiņus un citus gardumus ar lavandas ziediem.
3. vietu ieguva Iluta Straģe no Bauskas novada Brunavas pagasta saimniecības “Krišjāņi” par aitas piena produktu ražošanu. Viņas piedāvātajā produktu klāstā ir ne tikai aitas siers, bet pat saldējums!
Atzinības rakstu šajā nominācijā saņēma Rūdolfs Liepnieks (Preiļi) par ķirbju sēklu eļļas ražošanas ideju.
Nominācijas atzinība arī Zandai Trukšānei no Ciblas novada par bioloģisko ķirbju ziedu un pļavu ziedu tēju mājražošanu.
Jauniešu idejas vērtēja žūrija, kuras sastāvā bija LLKC finanšu un ekonomikas eksperti, Latvijas Pašvaldību savienības (LPS), Finanšu institūcijas “Altum”, Jauno zemnieku kluba, Zemkopības ministrijas un Lauku foruma pārstāvji.
Sniedze Sproģe, LPS padomniece lauku attīstības jautājumos: “Prieks, ka jaunieši vēlas veidot biznesu reģionos. Tomēr daudz lielāks ir gandarījums redzēt, ka viņu biznesa idejas ir ļoti mūsdienīgas un atbilstošas jaunākajām tendencēm – veselīga pārtika, oriģināls risinājums, savas zemes resursu pilnvērtīga izmantošana.”
Konkursa piektajā norises gadā tika iesniegts rekordliels pieteikumu skaits – 64. Kategorijā “Lauksaimnieciskā ražošana” saņemti 12, kategorijā “Nelauksaimnieciskā ražošana” – 37 un kategorijā “Pārstrāde” – 15 pieteikumi.
Pirmās vietas ieguvējs katrā nominācijā saņems 2500 eiro savas idejas īstenošanai, otrās vietas – 1800, bet trešās – 1000 eiro, savukārt Atzinības rakstu saņēmējiem piešķir 50 eiro.
LLKC konkurss jauniešiem tiek rīkots Valsts lauku tīkla pasākumā “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”.
Šeit sižets par konkursu: https://www.youtube.com/watch?v=gNLGdINeA8Y&feature=youtu.be.