Rīga 16°C, mākoņains, bez nokrišņiem, D vējš 5m/s
Ceturtdiena, 2024. gada 10. oktobris 23:21
Vārda dienas: Arvīds, Arvis, Druvis
Tieslietu ministrs rosina jaunu ģeogrāfisku nosaukumu – "Rīgas jūras Līcītis"
Vakar, smieklu dienā, "Latvijas Avīzes" žurnālists Egils Līcītis, savas ģimenes, draugu, kolēģu, politiķu un citu viesu vidū draudzīgi ielenkts, "Melnā kaķa" pagrabiņā "Alus ordenis" atvēra savu pirmo grāmatu "Egils Līcītis. Feļetoni", ko klajā laidusi izdevniecība "Lauku Avīze".
Attēlā: tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs, dāvājot kādu Indijas politiķa vēlēšanu reklāmas plakātu, norādīja uz tālās zemes deputātu pieticību un novēlēja Egilam Līcītim arī reiz būt uz šāda plakāta – tikai kā Latvijas Saeimas deputāta krēsla kandidātam. Voldemārs Krustiņš domā, ka Līcītis abus amatus – politiķa un žurnālista – spētu apvienot.
Lai arī doma par grāmatas izdošanu redakcijas kabinetos lidinājās jau pasen, tai nobriest lika kāda mape. To pilnu ar Līcīša feļetonu izgriezumiem pirms pusgada uz redakciju atnesa un autoram ar piekodinājumu, lai tie iznāktu grāmatā, atdeva uzticīgā "Latvijas Avīzes" lasītāja Ināra Kuņicka. Viņa bija krājusi feļetonus, jo: "Jāprot ar ironiju uz sevi paskatīties, tad dzīve ir vairāk panesama."
AS "Lauku Avīze" valdes priekšsēdētājs Viesturs Serdāns: "Man šodien ir cilvēciski prieks un profesionāli gandarījums, ka tās vērtības, kas ir liktas mūsu avīzes pamatā, ir noturējušās. Tās, ar ko atšķiramies, nevis līdzināmies citiem. Egils Līcītis gan atšķiras, gan viņam ir vērts līdzināties. "Latvijas Avīzei" tuvojas 25. dzimšanas diena, tāpēc apzinām vērtības. Līcīša feļetoni ir vieni no tām. Tā ir tikai pirmā grāmata."
Karikatūrists un rakstnieks Agris Liepiņš raksturoja Līcīti kā lielu un spožu spuldzi satīriķu un feļetonistu mazajā namiņā. "Lai varētu uzrakstīt feļetonu, vajadzīgas trīs lietas. Pirmkārt – humora izjūta, otrkārt – vērīgums (piemēram, Līcīša pantiņš: "Kas redzēja rīta zvaigzni, vakarā uzlecam?/Kas redzēja politiķi kaut ko gudru pasakām?") un treškārt – spēja latviešu valodā skaidri izteikt savu domu. Līcītis atbilst visām feļetonista prasībām, kas arī bija jāpierāda. Politiķiem vajadzētu priecāties, jo feļetonu varoņi tautā dzīvo ilgi, bet reālajā dzīvē viņus aizmirst stundu pēc pilnvaru beigām."
"LA" redakcijas padomes priekšsēdētājs Voldemārs Krustiņš secināja, ka Līcītis tiekot jau tā slavēts, it kā būtu Valsts prezidenta amata kandidāts. Viņš teica, ka nevajadzētu sašaurināt Egila Līcīša lomu tikai līdz feļetonistam, jo viņš ir talantīgs citos žanros, prazdams rakstīt arī intervijas, portretaprak-
stus un pat poēmas… "Bet tas nenozīmē, ka viņš nav spējīgākais feļetonists. Tas, kas izdodas, ir atkarīgs no izejmateriāla. Politiķi ir kļuvuši bālāki, neviens vairs nesauc tautu par reņģēdājiem, Jaungada uzrunās neskan vairs praktiskas pamācības par zobu mazgāšanu. Egila sekmes atkarīgas no politiķu uzvedības un līmeņa. Aicinu klātesošos palīdzēt Egilam darbā, dot izejvielu, nākt klajā ar spilgtiem salīdzinājumiem, ko tauta var atcerēties gadiem ilgi."
Tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs, domājot, ko Egilam dāvāt, secinājis, ka vislabāk būtu viņa vārdā nosaukt kādu ģeogrāfisku objektu, proti, turpmāk Rīgas jūras līci varētu dēvēt par Rīgas jūras Līcīti. Iekšlietu ministre Linda Mūrniece gaviļniekam uzdāvināju pildspalvu, novēlot atrast daudz smieklīga sliktajās lietās, ko politiķi dara. Dāvanu bija sarūpējis arī ekonomikas ministrs Artis Kampars.
Vai ministriem būt Līcīša feļetona varoņu ādā nav smagi? A. Kampars teic, ka nekad nav bijis apvainojies, un sprieda, ka Līcītis varētu rakstīt vēl asāk. L. Mūrniece vērtēja, ka Egils Līcītis ir taisnīgs un viņa feļetoni ir smieklīgi un nav ļauni domāti. A. Štokenbergs pievienojās, sakot, ka pašam jau arī patīk jokus plēst.
Saeimas deputāts Dzintars Ābiķis: "Egils ir vienkārši talantīgs. Viņam ir ķēriens un smadzenes, kas daudziem šīs profesijas pārstāvjiem diemžēl nepiemīt." Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars atzinās, ka reizēm Līcīša feļetonus lasa mātei priekšā, jo nezina, kā viņa tos uztvers. Piemēram, kādam feļetonam apakšvirsraksts bijis: "Par Cimdara galvu izsludināta atlīdzība". Bet, kad nolasījis, abi ar mammu gardi smējušies.
Par to, ka ir tāds Egils Līcītis, jāpateicas viņa mātei. Ausma atzina, ka viņai gan vairāk patīk dēla intervijas. Un vajadzētu tās arī publicēt grāmatā. "Kad Egils mācījās vidusskolā, žetonu vakarā visām 12. klasēm vajadzēja atbildēt, kurš ir asprātīgākais skolnieks? Un visi bija uzrakstījuši – Līcītis. Mājās es to tā nebiju pamanījusi. Voldemārs Krustiņš reiz avīzes Jaungada izdevumā rakstīja, ka Egilam Līcītim pats Dievs ir ielicis pildspalvu šūpulī. Es arī tā domāju. Viņš jau kopš bērnības ir gribējis kļūt vienīgi par žurnālistu un ne par ko citu, turklāt ne radio un televīzijas, bet tieši preses žurnālistu."
Svinīgās daļas noslēgumā Egils Līcītis priecājās, ka feļetonistu svētkus – 1. aprīli – apmeklējuši tik daudzi. Feļetonus jau lasot tikai tie, kam ir humora izjūta, līdz ar to lasītāju loks ir sašaurināts. Un, saprotot, cik īslaicīgs ir avīžraksta mūžs, Līcītis pateicās par feļetonu apkopošanu grāmatā. Līdzās jau pieminētajiem kopā ar Līcīti 1. aprīli svinēja arī Saeimas deputāti Raivis Dzintars, Imants Parādnieks, Māris Kučinskis, Rīgas domnieks Olafs Pulks, bijušais Valsts policijas priekšnieks Valdis Voins, TV žurnālists Andrejs Volmārs, karikatūristi Ēriks Ošs un Agris Liepiņš, kā arī citi E. Līcīša talanta cienītāji.
Laikraksta redakcija atrodas Rīgā, Toma ielā 4
Redakcijas e-pasta adrese: [email protected]
Lursoft laikrakstu bibliotēkā pieejami raksti no 29.11.2003