Ceturtdiena, 2021. gada 25. februāris 12:28
Vārda dienas: Alma, Annemarija
Siguldas novada pašvaldība informē, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija likumā noteiktā kārtībā ir apstiprinājusi SIA “Wesemann–Sigulda” iesniegto tarifa pieaugumu.
Siguldas novada pašvaldība informē, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija likumā noteiktā kārtībā ir apstiprinājusi SIA “Wesemann–Sigulda” iesniegto tarifa pieaugumu. No 1. decembra Siguldas novadā siltumenerģijas tarifs noteikts 64,39 eiro/MWh. Ņemot vērā to, ka pašvaldībai sadarbībā ar uzņēmēju izdevies panākt vienošanos, SIA “Wesemann–Sigulda” iesniegusi jaunu tarifu, samazinot to par aptuveni 1 eiro. Lai atbalstītu mazāk aizsargātos novadniekus, pensionārus un daudzbērnu ģimenes Covid–19 izraisītās krīzes laikā, Siguldas novada pašvaldības dome nolēma paplašināt siltumapgādes izdevumu atbalsta saņēmēju loku.
emot vērā to, ka līdzšinējais tarifs nebija mainīts kopš 2017. gada, SIA “Wesemann–Sigulda” sagatavoto tarifa projektu saskaņošanai sākotnēji iesniedza pašvaldības izveidotajai Koncesiju uzraudzības komisijai, norādot, ka plānoto tarifu 68,43 eiro/MWh iesniegs Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK). Koncesiju uzraudzības komisijai izdevās panākt, ka SIA “Wesemann–Sigulda” samazina tarifu līdz 65,95 eiro/MWh, bet SPRK, izskatot tarifa projektu savas kompetences ietvaros, apstiprināja siltumapgādes tarifu 64,39 eiro/MWh. Papildus tam pašvaldība sadarbībā ar uzņēmēju panākusi vienošanos, kā rezultātā pastāv iespēja samazināt tarifu vēl par 1 eiro, kuru SIA “Wesemann–Sigulda” iesniegusi SPRK apstiprināšanai.
Pēdējo 15 gadu laikā SIA “Wesemann–Sigulda” centralizētās siltumapgādes infrastruktūras attīstībā investējusi 8,77 miljonus eiro, tajā skaitā piesaistot aptuveni 1,4 miljonus eiro kā līdzfinansējumu no Eiropas Savienības fondiem. Pārbūvēti un no jauna izbūvēti maģistrālie tīkli 16,193 kilometru garumā, tādējādi siltuma zudumi, kas 2004. gadā bija 30%, samazināti līdz 13,84% pērn, un tas atbilst labam rādītājam salīdzinājumā ar siltumapgādes sistēmām citviet. Papildus tam uzņēmējs centrālajā katlumājā uzstādījis dūmgāzu kondensatoru un jaunu, ekonomisku dūmsūkni, kā arī dūmgāzu attīrīšanas multiciklonu, izmantojis arī divu koģenerācijas staciju darbību, lai daudzdzīvokļu namos vasarā nodrošinātu siltā ūdens apgādi. Visās mājās un objektos uzstādīti attālināti nolasāmi siltumenerģijas skaitītāji, un lietotāji norēķinās par konkrēto patēriņu. Tomēr, neskatoties uz iepriekš minētajiem uzlabojumiem centralizētās siltumapgādes sistēmā, SIA “Wesemann–Sigulda” nav būtiski izdevies samazināt apkures tarifu, jo arī ieguldīto pamatlīdzekļu (investīciju) nolietojums un kredītiestāžu aizdevumu procenti saskaņā ar normatīvo regulējumu un siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku tiek iekļauti tarifā.
Izprotot šo situāciju, pašvaldības speciālisti apzina un meklē iespējas, kā pašvaldībai piesaistīt Eiropas Savienības fondu līdzekļus, lai līdzdarbotos apkures katlu nomaiņā, kas uzlabotu uzņēmuma efektivitāti un darbības rādītājus. Pašreizējie apkures katli ražoti 1972. un 1973. gadā. Jāatzīmē, ka 2007. gadā veikta šo katlu pārbūve, lai aizstātu mazutu kā kurināmo ar šķeldu. Saskaņā ar Siguldas siltumapgādes attīstības un rekonstrukcijas plānu līdz 2022. gadam jāveic šo apkures katlu nomaiņa, tomēr pašvaldība šobrīd nevar atbalstīt, ka SIA “Wesemann–Sigulda” veic jaunu katlu izbūvi, kas izmaksās vairākus miljonus eiro, jo saskaņā ar tarifu aprēķināšanas metodiku uzņēmēja veiktās investīcijas veicinās tā pieaugumu, neskatoties uz to, ka jaunu apkures katlu lietderība būtiski paaugstinātos. Zinot tarifa aprēķināšanas metodiku, pašvaldība tuvākajā laikā lems par iespējamiem risinājumiem.
Kamēr tiek meklēti ilgtermiņa risinājumi, attālinātajā pašvaldības domes sēdē 12. novembrī nolemts paplašināt atbalsta saņēmēju loku apkures izdevumu segšanai.
Pašvaldības atbalsts tiks piešķirts pilngadīgai personai, kuras dzīvesvieta uz pabalsta periodu, bet ne vēlāk kā līdz 2021. gada 1. janvāra plkst. 00.00, nepārtraukti deklarēta Siguldas novadā, un ja šādām iedzīvotāju grupu mājsaimniecībām ienākumi nepārsniedz Centrālās statistikas pārvaldes oficiālajā statistikas paziņojumā pēdējo publicēto vidējo darba samaksas apmēru mēnesī pirms nodokļu nomaksas (šobrīd 1118 eiro, jo šī summa ir mainīga):
– personai un tās ģimenei ir aktīvs statuss “Siguldas novada pašvaldības ģimene, kuras aprūpē ir trīs un vairāk bērnu”;
– persona ir pensionārs vai persona ar invaliditāti, kura dzīvo atsevišķi no bērniem;
– persona ir pensionārs vai persona ar invaliditāti, kura dzīvo ģimenē, kurā ir tikai pensionāri vai personas ar invaliditāti;
– persona, kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti.
Tāpat, ņemot vērā to, ka centralizētā siltumapgāde nav vienīgais siltumapgādes veids Siguldas novadā, noteikumos iekļauts, ka Covid–19 izraisītās krīzes laikā uz atbalstu varēs pretendēt arī iepriekšminēto personu kategorijas, kuras izmanto lokālo vai individuālo siltumapgādi.
Ja dzīvokļa īpašums vai viendzīvokļa dzīvojamā māja pieslēgta centralizētajam siltumapgādes tīklam, plānotais pabalsts siltumapgādes izdevumu daļējai segšanai būs 10% no rēķinā kārtējam mēnesim norādītās summas, sākot ar 1. decembri. Savukārt lokālai vai individuālai siltumapgādei pabalsts siltumapgādes izdevumu daļējai segšanai plānots 50 eiro apmērā vienu reizi apkures sezonā, sākot ar 2021. gada janvāri. Lai saņemtu pabalstu, personai jāiesniedz Sociālajā dienestā (socialais.dienests@sigulda.lv) iesniegums, kas apliecina, ka telpām ir lietošanas tiesības, ja tās nav īpašumā, kā arī informācija par siltumapgādes veidu un pakalpojuma sniedzēju, ja tāds ir. Pēc tam notiks personu deklarētās adreses pārbaude.
Iepriekšminēto atbalstu mazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām, pensionāriem un daudzbērnu ģimenēm pašvaldība nodrošinās līdz 2021. gada apkures sezonas beigām, atvieglojot šo neziņas pilno un nepastāvīgo pandēmijas laiku un neradot papildu slogu mājsaimniecību finansēm.
Svarīgi atzīmēt, ka trūcīgām un maznodrošinātām personām atbalsts kurināmā iegādei vai apkures maksājumu daļējai segšanai tiek nodrošināts dzīvokļa pabalsta veidā saskaņā ar 2017. gada 30. novembra saistošajiem noteikumiem Nr. 32 “Par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu vai maznodrošinātu un sociālās palīdzības pabalstiem Siguldas novadā”.
Papildus tam atgādinām, ka pašvaldība daudzdzīvokļu māju, kurās bez pašvaldības finansējuma veikti energoefektivitātes paaugstināšanas vai fasādes atjaunošanas darbi, dzīvokļu īpašniekiem piešķir nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojums šādā laika posmā:
– pirmajā gadā pēc objekta nodošanas ekspluatācijā 90% apmērā;
– otrajā gadā pēc objekta nodošanas ekspluatācijā 70% apmērā;
– trešajā gadā pēc objekta nodošanas ekspluatācijā 50% apmērā.
Šajā nedēļā pašvaldības pakalpojumu portālā e.sigulda.lv, kā arī klientu apkalpošanas centros būs pieejams iesniegums, kas jāaizpilda atbalsta saņemšanai.
Laikraksta redakcija atrodas Siguldas novada pašvaldība, Pils iela 16, Sigulda
Redakcijas e-pasta adrese: prese@sigulda.lv
Lursoft laikrakstu bibliotēkā pieejami raksti no 28.02.2013