- Kā sadalīt uzņēmuma peļņu ar jaunu sabiedrības dalībnieku?
Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību ir viens dalībnieks un ir nesadalītā peļņa par 2018., 2019. gadu. 2020. gadā uzņēmumam klāt nāk vēl viens dalībnieks (ar 30% daļu), un ir vienošanās, ka viņam ir tiesības uz dividendēm tikai no brīža, kad kļuvis par sabiedrības dalībnieku, pieņemsim, no 1. septembra. Kā sadalīt peļņu ar jauno dalībnieku? Izskatām lasītāja jautājumu.
- TAP - preventīva parādu pārstrukturizēšana
Maksātnespējas likumā papildus uzņēmēju vidū labi zināmajam maksātnespējas procesam, kas vairumā gadījumu noslēdzas ar sabiedrības likvidāciju, līdzpastāv mazāk apgūtais, taču ekonomikai līdzvērtīgi nepieciešamais tiesiskās aizsardzības process jeb TAP. Kas jādara uzņēmuma nonākot finanšu grūtībās, un kāpēc izvēlēties TAP? Kas tuvākajā nākotnē varētu mainīties likumā? Līdzautors: Zvērinātā advokātu biroja "PricewaterhouseCoopers Legal" jurista palīgs Edvarts Pauls Indārs.
- Kas jāņem vērā, paplašinot biznesu?
Vai jahtu pirkšana ir saimnieciskas darbības pamatlīdzeklis, savukārt visi jahtas uzturēšanas izdevumi – saimnieciskās darbības izdevumi? Kādi dokumenti var kalpot kā pierādījumi saimnieciskās darbības veikšanai? Izskatām lasītāja jautājumu!
2021/08/31,
iBizness, Modrīte Johansone, SIA "JOHANSONE UN PARTNERI" valdes locekle, zvērināta revidente
- Izmaiņas komercreģistru ierakstu publicēšanā
Lai gan Komerclikums (KL) šā gada sākumā piedzīvoja grozījumus, ar ko paredzēja atļaut sabiedrības ar ierobežotu atbildību darbiniekiem, valdes un padomes locekļiem iegūt savā īpašumā tās daļas, likumā veikti jauni grozījumi.
- SIA dividendes un peļņas sadales kārtība
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ir populārākā saimnieciskās darbības forma.
- Montonio - vienas pieturas aģentūra e-komercijas maksājumiem
Kompānija Montonio, kas piedāvā maksājumu risinājumus e-komercijai, nepilna pusgada laikā piesaistījusi 1300 klientu visā Baltijā, kļūstot par vienu no visstraujāk augošajiem fintech uzņēmumiem reģionā.
- Kas jāzina par īpašnieka aizdevumiem?
Ir iegādāts uzņēmums, kam atbilstoši virsgrāmatas un bilances datiem ir konta atlikums pozīcijā “Norēķini par parādiem ar īpašniekiem”. Parāda summa ir samērā liela, taču iepriekšējie īpašnieki nav nodevuši nevienu dokumentu/apliecinājumu, ka vēlas to atgūt, vai nodevuši prasības jaunajam uzņēmuma īpašniekam, pārdodot sabiedrību ar ierobežotu atbildību. Kā šo atlikumu juridiski pareizi samazināt? Vai jaunais uzņēmuma īpašnieks var summu norakstīt?
- Ierobežojumi veikt blakus darbu
Cilvēkam ir tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darba vietu atbilstoši savām spējām un kvalifikācijai. Vēl jo vairāk – Satversmes tiesa ir norādījusi, ka tiesību brīvi izvēlēties nodarbošanos tvērumā ietilpst tiesības izvēlēties vairākas nodarbošanās un tās vienlaikus īstenot. Tātad - lai arī lielākoties darbinieki ir nodarbināti pie viena darba devēja, viņiem ir tiesības izvēlēties vienlaikus vairākas nodarbošanās un tikt nodarbinātiem pie vairākiem darba devējiem, proti, veikt blakusdarbu.
- Kā šobrīd izdevīgāk veikt saimniecisko darbību?
Daudzi cerēja, ka pērn pieņemtie grozījumi nodokļu likumos tomēr netiks realizēti dzīvē vai tiks pagarināts to piemērošanas termiņš, tomēr sabiedrības cerības nepiepildījās. Tādēļ šobrīd mums visiem jāsaprot, kā strādāt un dzīvot tālāk. Lai vieglāk būtu izvēlēties piemērotāko uzņēmējdarbības formu, aizsākam rakstu sēriju, kurā apskatīsim dažādu saimniecisko formu atšķirības. Sākam ar populārāko – sabiedrība ar ierobežotu atbildību.
- Kā aizsargāt datorprogrammu?
Uzņēmēju izpratne par intelektuālā īpašuma vērtību un sapratne par nepieciešamību to aizsargāt ar katru gadu pieaug.
- Kāpēc mūsdienās nepieciešams zīmogs?
Uzņēmumu ikdiena nav iedomājama bez dokumentu apstrādes un autentifikācijas, kam nepieciešami taisnstūra formas spiedogi, noslēgtas ģeometriskas formas zīmogi, paraksti un citas svarīgas detaļas. Kāda atšķirība starp spiedogu un zīmogu, kādās situācijās tie jāizmanto?
2021/07/23,
iBizness, Jolanta Brilte, SIA “Biznesa augstskola Turība”, Apkalpošanas dienesta vadītāja, lektore
- Ko nozīmē starptautiskā patentēšana?
Turpinot tēmu par patentu iegūšanu, šoreiz plašāk par patentu iegūšanas procedūru saskaņā ar Eiropas Patentu konvenciju un starptautisko patentu iegūšanas procesu, izmantojot Patentu kooperācijas līgumu. Kā iegūt patentu starptautiskā līmenī, un kas jāņem vērā?
- Starptautisku preču zīmju reģistrācija
Kā zināms, preču zīmi iespējams reģistrēt gan Latvijā, gan ārpus tās.
- Arī grāmatvedim pienākas atvaļinājums
Tuvojoties vasarai, uzņēmumos aktuāla kļūst tēma par atvaļinājumu un darbinieku aizvietošanu. Visiem grāmatvedības jomā strādājošajiem ir zināma situācija, ka grāmatvedis atvaļinājumu nevar ņemt mēneša slēgšanas, pārskatu nodošanas un algu aprēķināšanas laikā. Kad tad lai grāmatvedis dodas atvaļinājumā? Šajā rakstā – par iespējamiem risinājumiem.
2021/07/12,
iBizness, Sanita Ansone, SIA "PricewaterhouseCoopers", Nodokļu pārvaldības un grāmatvedības nodaļas vadītāja
- Ilgtspējīgi uzņēmumi – tērē efektīvi un ražo “zaļi”
Pastāvīgi svārstīgas elektroenerģijas cenas apvienojumā ar augošām prasībām mazināt uzņēmumu ietekmi uz vidi liek uzņēmējiem meklēt veidus, kā savu darbību padarīt “zaļāku” un ilgtspējīgāku.
- Produktu marķēšana kā vegānisks vai veģetārs
Mūsdienās ļoti populāri apzīmējumi - "veģetārs" un "vegānisks", bet uz ko tieši tie norāda? Jāņem vērā vairāki aspekti, lai atrastu konsekventu pieeju produktu marķēšanai un produkts atbilstu noteiktajiem standartiem. Īpašu uzmanību jāpievērš ne tikai sastāvdaļām, bet arī produkta izcelsmei un ražošanas procesam.
- Patents un tā iegūšana
Kas ir patents, kam un kāpēc tas ir nepieciešams?
- Patents un tā iegūšana
Kas ir patents, kam un kāpēc tas ir nepieciešams? Kādas ir likumu prasības, kas jāizpilda, lai iegūtu patentu?
- Darbinieku nosūtīšana darbam Eiropas Savienībā
Darba dzīve arvien vairāk atgriežas ierastajā ritmā: durvis ver lielveikali, birojos pamazām atsāk strādāt darbinieki, kolēģi arvien biežāk dodas komandējumos un tiek nosūtīti darbā uz citām valstīm.
- Preču zīmju reģistrācijas kārtība
Preču zīmju reģistrācijas process ir atkarīgs no reģistrētā preču zīmju veida – Latvijas (un citu valstu nacionālo) preču zīmju reģistrācijas kārtība, Eiropas Savienības preču zīmju reģistrācijas process, kā arī starptautiskais preču zīmju reģistrācijas process.